Средба со претставници на ГИЗ и фокус групата за новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост 2023-2030 година

28 октомври 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ) и фокус групата кои работат на изготвување на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост 2023-2030 година.

Претставниците на ГИЗ и фокус групата го запознаа претседателот Пендаровски со текот на изготвувањето на новата Национална стратегија за правата на лицата со попреченост 2023-2030 година, што има за цел да ја приближи Северна Македонија кон принципите што се пропишани во Конвенцијата за правата на лицата со попреченост.

Претседателот Пендаровски, истакнувајќи ја важноста од донесувањето на стратегијата, се заблагодари за поддршката и помошта на ГИЗ во нејзиното изготвување и изрази очекување дека таа ќе придонесе за унапредување на положбата на лицата со попреченост. Оваа стратегија, посочи претседателот Пендаровски, има големо значење за Северна Македонија во контекст на обврските што државата ги има преземено со ратификацијата на Конвенцијата, а особено е значајно што лицата со попреченост се директно вклучени во изработката на стратегијата.

Стратегијата се изготвува во рамки на проектот „Социјални права за ранливите групи во Западен Балкан“ имплементиран од ГИЗ, а се вклучени претставници од 11 ресорни министерства, организации на лицата со попреченост и граѓански организации кои ги застапуваат нивните права, практичари кои на секојдневна основа работат со конкретната проблематика и активисти.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...