Видео порака од претседателот Пендаровски на 31. годишен светски состанок на Меѓународното здружение „Кенгур без граници“

14 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски преку видео порака се обрати пред учесниците и организаторите на 31. годишен светски состанок на Меѓународното здружение „Кенгур без граници“ што се одржува во Охрид, под покровителство на претседателот.

Почитувани учесници,

Почитувани организатори,

Драги пријатели,

Покровителството на 31-от годишен светски состанок на Меѓународното здружение „Кенгур без граници“ за мене претставува особена чест и големо задоволство. Бездруго станува збор за значаен настан кој претставува своевиден столб на активностите на „Кенгур без граници“ и кој заслужува должно внимание и почит.  Со оглед на фактот дека поради претходно преземени обврски не сум во можност да бидам со вас во Охрид, ја користам оваа прилика да ви се обратам преку видео-порака.

За значењето на математиката како една од основните науки од која понатаму се развиваат и многу останати, нема потреба да зборуваме. Благодарение на вашите натпревари, вие досега на милиони деца низ светот им ја имате всадено љубовта кон математиката. Она што е додадена вредност на Кенгур-натпреварите е што покрај математичките знаења и вештини, тие ги развиваат и когнитивните способности на учесниците и го стимулираат нивното логичко размислување.

На тој начин, освен проширување на знаењата и всадување на афинитет кон решавањето на математички задачи, се придонесува и за оформување на мислечките процеси кај младите, а, се разбира, и за зајакнување на нивниот натпреварувачки дух.

Затоа ги заслужувате сите пофалби.

Драги пријатели,

Би сакал во ова видеообраќање да упатам искрени честитки до Сојузот на математичари на Македонија „Армаганка“, како претставник на нашата земја во „Кенгур без граници“,  за посветената работа и за ангажманот околу организацијата на состанокот, но и за сите тековни активности поврзани со организацијата на Кенгур-натпреварите кај нас. Ви посакувам и понатаму мотивирано да работите и да постигнувате успеси со младите македонски математичари.

На крајот, дозволете, уште еднаш да посакам успешен настан, натамошен развој на „Кенгур без граници“ и,  секако, пријатен престој во македонскиот бисер, Охрид.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...