Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Колумбија

17 октомври 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Колумбија за Република Северна Македонија со седиште во Будимпешта, Игнасио Руиз Переа.

На церемонијата на предавање на акредитивните писма, претседателот Пендаровски истакна дека именување на Руиз Переа за нов амбасадор е доказ за традиционалното пријателство што ги поврзува нашите две земји и изрази надеж дека тоа пријателство во периодот што претстои и натаму успешно ќе се продлабочува во сите области од заемен интерес, како на билатерален, така и на мултилатерален план.

„Република Северна Македонија посветува сè поголемо внимание на развојот на односите со државите од Централна и Јужна Америка, како регион со исклучително големи можности и развојни перспективи. И покрај регионалната припадност на две различни географски целини, длабоко сум уверен дека постои значителен и автентичен интерес кај владите и на двете држави за засилен ангажман, како и за натамошно вложување заеднички напори во насока на севкупно унапредување на односите и соработката меѓу двете земји“, истакна претседателот Пендаровски во поздравниот говор.

Амбасадорот Руиз Переа во своето обраќање истакна дека Колумбија високо ја цени посветеноста на нашата земја на европските интеграции и заложбите за мир и стабилност на регионот на Западен Балкан и изрази подготвеност за унапредување на билатералните односи, соработката во меѓународните организации и развој на севкупната соработка во областите од взаемен интерес.

На свечената церемонија, претседателот Пендаровски искажа поддршка и му посака успех на амбасадорот во вршењето на дипломатската мисија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...