Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на косовскиот парламент, Коњуфца

15 декември 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на официјалната посета на Република Косово, денеска оствари средба со претседателот на Парламентот на Република Косово, Глаук Коњуфца.

На средбата беа разменети мислења за развојот на билатералните односи и притоа беше изразено задоволство од пријателската соработка којашто се одвива преку отворен и динамичен дијалог.

Двајцата соговорници нагласија дека воспоставувањето на чести и директни контакти ќе се одрази позитивно на релациите меѓу двете држави во политичката, економската и безбедносната сфера. Во тој контекст беше констатирана и конструктивната интерпарламентарна соработка, како и заложбата за нејзино натамошно унапредување во насока на реализација на споделените надворешно политички цели и приоритети, членството на двете држави во Европската Унија.

Претседателот Пендаровски и претседателот на Парламентот на Република Косово, Коњуфца, разговараа и за севкупните процеси на регионален план и оценија дека заедничкиот влог во добрососедските односи, е значаен придонес за стабилноста, безбедноста и просперитетот на целиот регион.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Пендаровски: Потребни ни се блиски врски меѓу Македонија и дијаспората

Претседателот Стево Пендаровски за време на работната посета на САД по повод учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера попладне во Чикаго, како почесен гостин, присуствуваше и се обрати на донаторска вечера „Патишта кон просперитет“ во...

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Пендаровски во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Генералното собрание на ОН, вчера попладне во Њујорк ја одликуваше Организацијата на Обединетите Нации со Орден на Република Северна Македонија. Претседателот Пендаровски му го врачи одликувањето на генералниот...

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Активности на г-а Елизабета Ѓоргиевска во рамки на учеството на претседателот на 78. Генерално Собрание на ОН

Сопругата на претседателот г-а Елизабета Ѓоргиевска, која престојуваше во Њујорк во придружба на претседателот при неговото учество на 78. сесија на Генералното Собрание на Обединетите Нации, оствари повеќе средби и активности. Г-а Ѓоргиевска оствари средба со Диен...

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Интервју на претседателот Стево Пендаровски за Гласот на Америка

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за Гласот на Америка на македонски јазик, изјави дека од Русија зависи дали ќе има примирје во Украина. Тој посочи дека руската делегација се оглушува на сите барања на цивилизираниот и демократскиот свет.  ...

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со Јури Ким и Џим O’Брајан од американскиот Стејт Департмент

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Њујорк, на маргините на 78. Генерално собрание на Обединетите нации, оствари средба со Јури Ким, заменик помошник државен секретар за Европа и Евроазија и Џим O'Брајан, раководител на канцеларијата за координација на санкции...