Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваната амбасадорка на Латвија, Елита Кузма

13 декември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Елита Кузма, новоименуваната амбасадорка на Република Латвија во Република Северна Македонија.

Претседателот Пендаровски во обраќањето на церемонијата на предавање на акредитивните писма посочи дека двете земји негуваат пријателски и партнерски релации, а блискоста и довербата се втемелени како константа во односите. Тој истакна дека Република Латвија е важен партнер на Република Северна Македонија и изрази убедување дека пред двете земји претстои успешен период и натамошно унапредување на соработката, како на билатерален, така и на мултилатерален план. Претседателот Пендаровски, изразувајќи огромна благодарност за латвиската безрезервна и гласна поддршка за македонската евроинтеграција, рече дека влезот на Северна Македонија, но и останатите земји од Западниот Балкан во Унијата, дополнително ќе ги стабилизира состојбите во регионот, којшто долги години е мета на влијанија од земјите коишто не ги споделуваат заедничките вредности на демократијата и додаде дека нашата земја придава големо значење и на силните партнерски односи коишто ги негуваме во рамки на НАТО, особено во време кога се соочуваме со сериозни глобални безбедносни предизвици.

Амбасадорката Елита Кузма во својот говор рече дека Латвија високо ги цени силните и пријателски односи и дијалог со Северна Македонија и оцени дека двете нации негуваат цврсто пријателство засновано на заемна доверба и почит. Таа посочи дека соработката се одвива и билатерално и мултилатерално, како докажани партнери во Европската Унија и НАТО. Амбасадорката Кузма рече дека Латвија го поддржува натамошниот напредок во процесот на пристапните преговори, ценејќи го целосното усогласување со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Таа ја изрази нивната подготвеност за продолжување на обезбедување експертиза и практична поддршка, вклучително и тековна обука на професионалци за европското право и економија и ги поздрави тековните напори што ги прави Северна Македонија во насока на европската интеграција.

Претседателот Пендаровски на амбасадорката Кузма и посака успешно извршување на значајната, благородна и одговорна функција.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Пендаровски ја посети компанијата ,,Везе Шари” и општина Пласница

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со Претседателот“ денеска во селото Требош, Општина Желино ја посети компанијата „Везе шари“. За време на посетата, претседателот Пендаровски беше запознаен со тековната работа на компанијата, која...

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...