Претседателот Пендаровски во посета на Гевгелија во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

25 јануари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Гевгелија во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“.

За време на престојот, претседателот Пендаровски го посети новоизградениот објект на општинската организација на Црвен крст која ги опфаќа териториите на општините Гевгелија, Богданци и Дојран. На средбата со стручната служба и волонтерите тој беше запознат со нивните програмски приоритети и активности со фокус на социјално-хуманитарната и здравствено-превентивната дејност, крводарителството, дисеминацијата, првата помош и младите.

Во Црвен крст Гевгелија, претседателот се сретна со д-р Михајло Баламовски, првиот трансфузиолог во регионот и автор на монографијата „За крводарителството, Црвениот крст и хуманоста во Гевгелија и Гевгелиско“, а разговараше и со Никола Ќириќ, крводарител од 1974 година со повеќе 100 дарувања и со најмладата волонтерка, 14 годишната Мартина Ангелкова.

Упатувајќи честитки за континуираната висока мотивираност на општинската организација, претседателот изрази задоволство од солидарноста и одговорноста на сите вклучени во хуманитарните активности придонесувајќи за добросостојбата во нашето општество.

Во ЈОУ Дом на култура – Гевгелија претседателот Пендаровски оствари средба со претставници на НВО Changemakers4all, кои го информираа за актуелните проекти, како и со предизвиците со коишто се соочуваат во остварувањето на нивните цели, пред се, насочени кон заштита на животната средина, туристичката промоција, развојот на земјоделството и слободата на говор.

Претседателот Пендаровски изрази задоволство што здружението обединува граѓани со различни полиња на интерес, насочувајќи ги нивните знаења и капацитети кон развој на колективна свест, како клучен предуслов за поттикнување позитивни процеси во средината во која што живеат.

Во Гевгелија претседателот Пендаровски ја посети Мартина Стојчевска, сопственик на бизнис за организација на настани, декорирање и изработка на подароци. Младата претприемачка ги сподели своите искуства за неговото основање во исклучително специфични услови наметнати од пандемијата. Претседателот Пендаровски упати честитки за креативноста и успешната бизнис приказна, основана со помош на грант од Програмата за самовработување, реализирана од Министерство за труд и социјална политика и Агенција за вработување со поддршка од УНДП.

Во ЈОУ Работнички Универзитет „Кирил и Методиј“ претседателот Пендаровски ја разгледа колекцијата на графичката колонија „Гевгелија“, основана во далечната 1980 година, како единствена од ваков вид на територијата на поранешна Југославија. За време на посетата, претседателот разговараше со уметникот Атанас Крстов за значењето на графичкиот израз, како и за сложениот процес на создавање на ваквите дела.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот, претседателот Стево Пендаровски ја испрати следната порака: Милионите жртви, неправди и ужасот од холокаустот нè потсетуваат на нашата заедничка историска одговорност да градиме демократски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на традиционалниот годишен прием што за претставниците на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Северна Македонија, го приреди вчеравечер во Скопје. Во улога на доајен на дипломатскиот кор, на приемот се обрати...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Претседателот Стево Пендаровски по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани од српската заедница, Дозволете во мое лично име и во името на сите граѓани на Република Северна...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба ја прими Тамуна Лилуашвили, амбасадорката на Грузија во Република Северна Македонија. На средбата се разменија мислења за билатералните односи меѓу двете држави, актуелните состојби и предизвиците во...

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Ве известуваме дека на 5 и 6 февруари 2023 година во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува претседателката на Унгарија, Каталин Новак. Заинтересираните медиуми за следење на официјалната посета потребно е да се акредитираат најдоцна до 1...