Претседателот Пендаровски во посета на Струга во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

11 јули 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети општина Струга во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“.

За време на престојот, претседателот Пендаровски посети повеќе институции во Струга, кои се дел од македонското културно наследство, ја посети компанијата „Подгорка“, која се занимава со увоз и дистрибуција на прехранбени производи и оствари средба со активисти и волонтери, кои иницираат еколошки акции за чистење на брегот на Охридското езеро.

На средбата со раководството на компанијата „Подгорка“, претседателот Пендаровски беше запознаен со нивната дејност, капацитетите во прехранбената индустрија и со нивните најнови инвестиции кофинансирани од ИПАРД фондовите и Владата.

Претседателот Пендаровски, во Струга ја посети спомен-куќата на еден од основоположниците на современата македонска проза, авторот на македонската химна Владо Малески, како и муралот кој во спомен на неговиот лик и дело го изработи уметникот Горан Ристовски, а е поставен на фасадата на струшкиот Центар за култура „Браќа Миладиновци“. Во насока на поддршка на македонското културно наследство, претседателот Пендаровски беше во посета и на спомен-куќата на браќата Димитар и Константин Миладинови и спомен-галеријата на еден од основоположниците на нашата современа уметност, академикот Вангел Коџоман. Директорот на НУ Музеј “д-р Никола Незлобински“ Јован Василевски, го запозна претседателот Пендаровски со тековните активности и предизвиците со кои се соочува оваа Национална установа, како и со состојбата на галериите и музеите кои се во нејзини рамки. Претседателот Пендаровски посочи дека е неопходна континуирана поддршка и одржување на културните институции, кои како едни од најпосетуваните од страна на домашните и странските туристи, претставуваат важен ресурс за поттикнување на економско – туристичкиот развој на општина Струга.

Во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“, претседателот оствари средба и со десеттина струшки активисти и волонтери кои втора година по ред организираат еколошки акции за чистење на брегот на Охридското езеро. Ндерим Положани, иницијатор на акцијата и претседател на планинарскиот спортски клуб „Капс“ од Струга изрази надеж дека нивната граѓанска иницијатива, ќе ја подигне јавната свест за чување и заштита на природата и животната средина и ќе ја поттикне локалната самоуправа да ги поддржи нивните наредни активности.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со Дорис Шмидауер, сопруга на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван Дер Белен коишто престојуваат во официјална посета на Република Северна Македонија, денеска во Канцеларијата на...

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен, во рамки на официјалната посета на австрискиот претседател на Република Северна Македонија, денеска се обратија на Македонско-австрискиот економски форум „Зајакнување на деловните односи меѓу...

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на сојузниот претседател на Република Австрија на Република Северна Македонија, претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св....

Прес-конференција на претседателите Пендаровски и Ван дер Белен: Австрија е докажан пријател на регионот

Прес-конференција на претседателите Пендаровски и Ван дер Белен: Австрија е докажан пријател на регионот

Во рамки на официјалната посета на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен на Република Северна Македонија, претседателите Пендаровски и Ван дер Белен одржаа заедничка прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст од изјавата на...

Церемонија со највисоки државни и воени почести – претседателот Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

Церемонија со највисоки државни и воени почести – претседателот Пендаровски го пречека сојузниот претседател на Австрија, Александер Ван дер Белен

На церемонија со највисоки државни и воени почести претседателот Стево Пендаровски денеска го пречека сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван дер Белен, кој во придружба на неговата сопруга, Дорис Шмидауер, престојува во официјална посета на...