Претседателот Пендаровски во посета на Струга и Охрид во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“

2 септември 2023 | Лице в лице со претседателот, Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на проектот „Лице в лице со претседателот“ денеска ги посети Струга и Охрид.

Во Струга, претседателот Пендаровски го посети едриличарскиот клуб „Снегар“, каде беше запознаен со севкупните активности на клубот, што покрај тренинзи за спортско едрење, опфаќаат и бродоградба и изработка на модели за едрење. Членовите на клубот го запознаа претседателот Пендаровски и со нивните учества на домашни и меѓународни натпреварувања.

Претседателот Пендаровски изрази признание за ентузијазмот со кој раководството и членовите на клубот ја одржуваат традицијата на едриличарство во Струга. На членовите на клубот им посака успех во идните активности.

Во Охрид, претседателот Пендаровски имаше средба со хроничарот Здравко Тупаре и фотографот Петар Боев.

Тупаре го запозна претседателот Пендаровски со неговото неодамна издадено дело „Пловните објекти и веслањето низ историјата на Охридското езеро и пошироко во Македонија“. Претседателот Пендаровски истакна дека заложбите на Тупаре за промоција и развој на водените спортови и севкупно неговата љубов кон езерото, кои ги искажува и во деветтата деценија од животот, треба да бидат поттик за младите генерации да се занимаваат со водените спортови.

Боев, пак, пред претседателот Пендаровски го претстави своето долгогодишно фотографско творештво, во кое главен мотив е Охрид и Охридското езеро. Дел од неговите дела се содржани во публикацијата „Охрид – на брегот на вечното езеро“. Претседателот Пендаровски истакна дека уникатното творештвото на Боев треба да послужи како предизвик за сите фотографи да продолжат да ги овековечуваат моментите преку своите објективи.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, утре, 26 февруари 2024 година, понеделник, во 12:00 часот ќе положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од неговото загинување во авионската несреќа во Босна и...

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими ректорката на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје проф. д-р Билјана Ангелова и проректорот за финансии, инвестиции и развој проф. д-р Лазо Пендовски. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за...

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Во рамки на активноста Отворен кабинет денеска Кабинетот на претседателот го посетија ученици од основните училишта од Скопје: „Петар Поп Арсов“, „Димитар Поп Георгиев - Беровски“, „11 Октомври“, „Коле Неделковски“ и „Живко Брајковски“. [gallery...

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како и со неговиот тренер и менаџер, Игор Јакимовски и атлетичарот Жан...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“, предводени од Бехиџудин Шехапи, претседател на организацијата. Претставниците на организацијата го информираа претседателот Пендаровски за тековните активности на „Ел...