Претседателот Пендаровски прими членови на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ од Битола

24 април 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими членови на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ од Битола, придружувани од Елена Хаџи-Антоновска, претседател, Славчо Неделковски, претседател на Управниот одбор и Томислав Стерјев, ликовен педагог на ликовното студио.

Претставниците на детското ликовно студио ја претставија својата работа и информираа за нивните редовни учества на речиси сите позначајни светски ликовни манифестации и детски меѓународни ликовни конкурси и се пофалија со постигнатите успеси – освоените голем број на вредни награди и признанија.

Раководителите на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ информираа за историјатот и досегашната работа, како и за нивните планови во иднина, при што посочија дека ликовното студио од година во година ја проширува својата дејност и постигнува се позначајни успеси во својата работа. Како најголем успех го посочија организирањето на меѓународниот фестивал „Мал битолски Монмартр” со неговите придружни манифестации – меѓународната изложба на детски цртежи „Битола”, ликовните каравани, летните ликовни школи и др.

Претседателот Пендаровски, изразувајќи поддршка за работата на детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“, искажа задоволство од нивната успешна работа во препознавање и едукација на млади ликовни таленти од битолските основни училишта и предучилишни установи. Претседателот на младите битолски уметници им честиташе за посветеноста и креативноста, за вложените труд и љубов кон уметноста, посакувајќи им да останат на својата патека и да бидат позитивен пример за нивните врсници.

Детското ликовно студио „Св. Кирил и Методиј“ во просек го посетуваат по 50 деца на возраст од 5 до 18 години, а зачленувањето се врши по пат на конкурс што се распишува на почетокот на учебната година.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...