Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Луксембург, Марк Хубш

13 декември 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на Марк Хубш, новоименуваниот амбасадор на Големото Војводство на Луксембург за Република Северна Македонија, со седиште во Луксембург.

Претседателот Пендаровски во обраќањето на церемонијата на предавање на акредитивните писма потенцираше дека во скоро тридецениската историја на дипломатски односи, со заеднички напори Големото Војводство на Луксембург и Република Северна Македонија успеаја да изградат динамични политички односи и солидно ниво на меѓусебна соработка во повеќе области. Претседателот ги изрази интересот и подготвеноста за натамошно интензивирање и продлабочување на заедничката соработка во сите области од заемен интерес, пред сè, интензивирање на соработката на економски план. Посочувајќи дека Луксембург е земја основач на Европската Унија и еден од најгласните застапници на процесот на проширувањето, претседателот Пендаровски искажа особена благодарност што Луксембург секогаш застапува став на оптимизам во дискусиите на состаноците на Советот на ЕУ за досието на Северна Македонија.

Амбасадорот на Луксембург, Марк Хубш во својот говор изрази убедување дека постои потенцијал за натамошно подобрување на билатералните односи, пред се во економијата. Тој посочи дека Луксембург, како најголем центар за инвестициски фондови во Европа и иновативен лидер во однос на зелените финансии, дефинитивно може да одигра важна улога во тој поглед. Амбасадорот Хубш ја реафирмираше недвосмислената поддршка на Луксембург за перспективата за членство во ЕУ на Западен Балкан и нагласи дека процесот на проширување е инвестиција во мир, безбедност, стабилност и просперитет. Тој порача дека членките аспиранти треба да ги засилат своите реформски напори, особено во областа на владеењето на правото, во согласност со природата на процесот на пристапување заснована на заслуги и со помош на ЕУ.

Претседателот Пендаровски на амбасадорот Хубш му посака успех во извршувањето на оваа исклучително значајна дипломатска мисија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Заедничка иницијатива за климатска акција  – искуства од  28. Самит за климатски промени

Заедничка иницијатива за климатска акција – искуства од 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети лабораторијата за мерење на квалитетот на воздухот во рамки на Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип и учествуваше во дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција  - искуства од  28. Самит за климатски...

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Пендаровски го прими претседателот на Асоцијацијата Тим-40, Жарко Димитриоск

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Жарко Димитриоски, претседател на Асоцијацијата на млади претприемачи во Стопанската комора на Северна Македонија, Тим-40. Димитриоски го запозна претседателот Пендаровски со активностите на нивната асоцијација, како и...

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...