Претседателот Пендаровски ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Молдавија

26 јануари 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Молдавија во Република Северна Македонија, Анатол Чебу, со седиште во Софија.

На церемонијата на предавање на акредитивните писма претседателот Пендаровски ги нагласи пријателските односи меѓу двете земји кои се карактеризираат со заемни заложби за нивно збогатување во сите области од заемен интерес додавајќи дека ја цениме заложбата и интересот за соработка во делот на евроинтегративните процеси и остварување на европските аспирации за полноправно членство во Европската Унија, како стратешки приоритети на нашите земји.

„Нашите очекувања се насочени кон одржување на првата Меѓувладина конференција што ќе го означи и официјалниот почеток на пристапните преговори на Република Северна Македонија со Европската Унија, со што ќе имаме можност да ја потврдиме нашата подготвеност за придвижување кон европската интеграција“, рече претседателот Пендаровски.

Претседателот Пендаровски истакна дека Северна Македонија ќе биде активно вклучена во работата на тројката која претседава со Организацијата за безбедност и соработка на Европа, а веќе во 2023 година го презема претседавањето со оваа престижна организација, за што очекуваме плодна и интензивна соработка со сите пријателски земји во наредниот период.

Молдавскиот амбасадор истакна дека двете земји имаат одлични политички односи, што е потврдено не само со билатералните политички дискусии, туку и со конкретни факти додавајќи дека Молдавија е особено заинтересирана за македонското искуство во развивање на економските односи, привлекување инвестиции и промовирање на извозот.

„Во оваа област ќе ја забележам отвореноста и желбата на властите во Кишињев да ја развијат билатералната правна рамка, особено економската димензија, како што се договорите за меѓусебна промоција и заштита на инвестициите и економска соработка“, рече амбасадорот Чебук.

Претседателот Пендаровски на новоименуваниот амбасадор на Република Молдавија, Анатол Чебук, му посака успех во извршувањето на одговорната дипломатска функција.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...