Пендаровски-Мишел: Лидерите на ЕУ да го исполнат ветеното и да започнат пристапните преговори со Северна Македонија

Пендаровски-Мишел: Лидерите на ЕУ да го исполнат ветеното и да започнат пристапните преговори со Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во „Вила Билјана“ во Охрид го пречека претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел кој престојува во посета на Република Северна Македонија, по што се одржа тет-а-тет средба и заедничка прес-конференција. [gallery...

Обраќање на претседателот Пендаровски на 15. конференција на началниците на Генералштабовите на армиите од балканските земји

Обраќање на претседателот Пендаровски на 15. конференција на началниците на Генералштабовите на армиите од балканските земји

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на 15. конференција на началниците на Генералштабовите на армиите од балканските земји, што денеска се одржува во Охрид. Во продолжение го проследуваме интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски....

Билатерална средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Билатерална средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Претседателот Стево Пендаровски вечерва во Охрид оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој е во посета на Северна Македонија како дел од неговата регионална турнеја во земјите од Западен Балкан. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман

Средба на претседателот Пендаровски со министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за надворешни и европски работи на Република Хрватска, Гордан Грлиќ Радман, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. На средбата се...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

Претседателот Стево Пендаровски, утре - 16 јуни 2022 година, четврток, во „Вила Билјана“ во Охрид ќе го прими претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел кој ќе престојува во посета на Република Северна Македонија. Агенда на активности – четврток, 16 јуни 2022...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со британската амбасадорка Галовеј

Проштална средба на претседателот Пендаровски со британската амбасадорка Галовеј

Претседателот Стево Пендаровски одржа проштална средба со амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј. На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, како...

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворањето на Европскиот самит за дигитализација на судството

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворањето на Европскиот самит за дигитализација на судството

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на отворањето на Европскиот самит за дигитализација на судството, којшто се одржува во Охрид на тема „Придобивките од 4-та индустриска револуција како механизам за враќање на довербата во правосудството“. [gallery...

Писмо од претседателот Зеленски до претседателот Пендаровски

Писмо од претседателот Зеленски до претседателот Пендаровски

Претседателот на Украина Владимир Зеленски упати писмо до претседателот Стево Пендаровски, заблагодарувајќи му се на поддршката за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина и нејзината европска интеграција, изразени во писмото упатено од страна на...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со амбасадорката на Република Естонија, Кристи Карелсон

Проштална средба на претседателот Пендаровски со амбасадорката на Република Естонија, Кристи Карелсон

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими на проштална средба амбасадорката на Република Естонија за Република Северна Македонија, Кристи Карелсон. На средбата беше изразено задоволството од одличните билатерални односи, што во континуитет ги негуваат двете...

Средба на претседателот Пендаровски со Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет

Средба на претседателот Пендаровски со Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Томас Бах, претседател на Меѓународниот олимписки комитет. На средбата се разговараше за заложбите и преземените активности на Меѓународниот олимписки комитет во насока на промоција...

Обраќање на претседателот Пендаровски на промоцијата на Рамката за развој МКД 2030

Обраќање на претседателот Пендаровски на промоцијата на Рамката за развој МКД 2030

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечената промоција на Рамката за развој МКД 2030, што се одржа во Кабинетот на претседателот. Рамката за развој МКД 2030, изготвена на иницијатива на претседателот Пендаровски, ги определува приоритетните области...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на Битола

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на Битола

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска при денешната посета на Битола го посети ОУ „Ѓорги Сугарев“ по повод прославата на матурата на учениците од Центарот за поддршка на учењето на деца со попреченост каде што со специјалните едукатори и рехабилитатори...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.