Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на Украина и Швајцарија

Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорките на Украина и Швајцарија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими амбасадорките на Украина и на Швајцарската Конфедерација во Република Северна Македонија, Наталија Задорожњук и Вероник Улман Марти. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за активностите и понатамошните...

Сопругата на претседателот во посета на општина Шуто Оризари

Сопругата на претседателот во посета на општина Шуто Оризари

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска во Шуто Оризари ја посети градинката ЈОУДГ „8 Април“ и оствари средба со Здружението Иницијатива на правата на жените Ромки од Шуто Оризари. По повод 1 Јуни – Денот на детето, на група деца кои ја посетуваат...

Обраќање на претседателот Пендаровски на Визионерската работилница со млади

Обраќање на претседателот Пендаровски на Визионерската работилница со млади

Во Кабинетот на претседателот денеска се одржа Визионерска работилница со млади, под покровителство на претседателот Стево Пендаровски, а во соработка со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) во Северна Македонија. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со генерал Ејрик Кристоферсен, началник на Генералштабот на Вооружените сили на Норвешка

Средба на претседателот Пендаровски со генерал Ејрик Кристоферсен, началник на Генералштабот на Вооружените сили на Норвешка

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими генерал Ејрик Кристоферсен, началник на Генералштабот на Вооружените сили на Кралството Норвешка. На средбата беше разговарано за севкупната билатерална соработка во областа на одбраната, која вклучува активности од...

Обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“

Обраќање на претседателот Пендаровски на конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Справување со дезинформации во Република Северна Македонија“, којашто се одржува во организација на Фондацијата Метаморфозис, а со цел градење на мулти-секторски пристап за решавање на овој важен...

Претседателот Пендаровски се обрати на втората годишна конференција „Скопје економски и финансиски форум“

Претседателот Пендаровски се обрати на втората годишна конференција „Скопје економски и финансиски форум“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на втората годишна конференција „Скопје економски и финансиски форум“ на тема „Одржување на растот во време на неизвесност и потоа“, организирана од Министерството за финансии на Република Северна Македонија. Во...

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената церемонија по повод доделувањето Орден за заслуги и Повелба на Република Северна Македонија

Обраќање на претседателот Пендаровски на свечената церемонија по повод доделувањето Орден за заслуги и Повелба на Република Северна Македонија

Претседателот Стево Пендаровски денеска на свечена церемонија ги одликуваше Пол Кругман и Стопанска комора на Северна Македонија со Орден за заслуги за Република Северна Македонија и го додели признанието Повелба на Република Северна Македонија на Бранко Азески....

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Светска банка

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Светска банка

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација на Светска банка, предводена од Ана Бјерде, потпретседателка на Светска банка за Европа и Централна Азија. Соговорниците зборуваа за портфолиото на Светска банка за регионот на Западен Балкан и Северна...

Обраќање на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на одбележувањето на 30 Мај – Светскиот ден на мултипла склероза

Обраќање на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска на одбележувањето на 30 Мај – Светскиот ден на мултипла склероза

Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска се обрати на одбележувањето на 30 Мај - Светскиот ден на мултипла склероза што се одржа во организација на Националното здружение за помош и поддршка на лица со мултипла склероза. ...

Претседателот Пендаровски во посета на Уставниот суд

Претседателот Пендаровски во посета на Уставниот суд

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети Уставниот суд на Република Северна Македонија на покана на претседателката на судот, Добрила Кацарска. За време на посетата, на која присуствуваа претседателот на Собранието, Талат Џафери и претседателот на Владата,...

Интервју на претседателот Пендаровски за „Утрински брифинг“

Интервју на претседателот Пендаровски за „Утрински брифинг“

Во интервју за „Утрински брифинг“, претседателот Стево Пендаровски ги коментираше актуелните политички односи меѓу власта и опозицијата, состојбите и блокадите во Уставниот суд, внатреполитичката стабилност и дали предвремени избори би биле евентуално решението. Во...

Претседателот Пендаровски ги прими учесниците на Третата НАТО Академија 2022

Претседателот Пендаровски ги прими учесниците на Третата НАТО Академија 2022

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими учесниците на Третата НАТО Академија 2022: Стабилни партнерства во неизвесни времиња – Северна Македонија во НАТО, која се одржува во организација на Евро-Атлантскиот Совет на Северна Македонија. [gallery...

Транспарентност

Транспарентност, отвореност и достапност се принципи по кои функционира институцијата Претседател на Република Северна Македонија и Кабинетот како стручна служба за поддршка на работата на претседателот.

Кабинетот редовно информира за сите активности, тековни проекти и ставови на претседателот, а службата за комуникации е достапна за прашањата на новинарите во секое време.

Покрај редовното информирање преку конвенционалните и дигиталните медиуми, Кабинетот на претседателот е отворен за сите граѓани коишто се заинтересирани за работата на претседателот, со можноста за посета на вила „Водно“ преку програмата „Отворен кабинет“.

Преку програмата „Лице в лице со претседателот“ жителите на целата земја имаат можност да поразговараат со претседателот при неговите посети на различните населени места.