Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Македонската Медицинска Студентска Асоцијација – ММСА

24 јануари 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со претставници на Македонската Медицинска Студентска Асоцијација – ММСА, на која информираа за 71-то Генерално собрание на Интернационалната Федерација на Медицински Студентски Асоцијации – ИФМСА, коешто ќе се одржи од 01 до 07 март 2022 година во Охрид.

Претставниците на ММСА, заблагодарувајќи се за поддршката од претседателот Пендаровски, информираа за важноста и значењето за одржување на овој настан и го запознаа Претседателот со целите и идеите, како и со досегашните достигнувања на нивната организација.

Претседателот Пендаровски посака успешна организација и реализација на најголемиот медицински студентски настан кој ќе се одржи во нашата држава и порача дека вакви настани на кои се дискутира за глобалните здравствени приоритети се повеќе од потребни и корисни за подготовка, како и за директна вклученост на студентите во креирањето и спроведувањето на светските здравствени политики.

На средбата од страна на Македонската Медицинска Студентска Асоцијација – ММСА присуствуваа д-р Онур Дика, претседател на Организациониот комитет и д-р Мишел Наиденов, потпретседател на Организациониот комитет.

Со поддршка на претседателот Пендаровски, организацијата ММСА ја доби кандидатурата да биде домаќин на Генералното собрание на ИФМСА, кое ќе се одржи под мотото: Преживеј.Напредувај.Трансформирај. Градење подобри услови за ранливи жени и адолесценти.

ММСА е најстарата студентска организација на медицинскиот факултет составена од студенти и млади лекари која 75 години успешно спроведува многубројни проекти. Членка е на Интернационалната Федерација на Медицински Студентски Асоцијации – ИФМСА, којашто претставува ќерка организација на Светската Здравствена Организација и која oдржува генерални собранија во март и август секоја година со присуство на околу 1.000 студенти од над 130 земји од светот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ја упати следната порака: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинешни носители на наградата се актерката Изабела...

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...