Средба на претседателот Пендаровски со монсињор Томо Вукшиќ, митрополит и надбискуп Врхбосански

21 ноември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими монсињор Томо Вукшиќ, митрополит и надбискуп Врхбосански и Апостолски администратор на Воениот ординаријат во Босна и Херцеговина, кој престојува во пасторална посета на Католичката црква во Република Северна Македонија.

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со активностите на надбискупот Вукшиќ за време на неговата посета на нашата држава.

Претседателот Пендаровски изрази задоволство за посетата на надбискупот Вукшиќ, посочувајќи на важната улога што католичката заедница ја има во македонското мултикултурно и мултиконфесионално општество. Претседателот Пендаровски го истакна значењето што Северна Македонија го придава во промовирањето на меѓурелигискиот дијалог и почитувањето на верските слободи, во интерес на меѓусебното разбирање и толеранција.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Американски совети за меѓународно образование

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Американски совети за меѓународно образование

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Американски совети за меѓународно образование, меѓународна непрофитна организација со седиште во Вашингтон, кои престојуваат во посета на нашата држава. На средбата се...

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Денеска Кабинетот на Претседателот, во рамки на активноста Отворен Кабинет, го посетија ученици од шесто одделение при ООУ „Григор Прличев“ од Скопје. За време на посетата, учениците беа запознаeни со историјатот на објектот во...

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“ организирана по повод Меѓународниот ден за еднакви плати. Говорејќи за значајноста на зајакнувањето на економската сигурност на жените во...

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Кавадарци се одржа третиот модул на Школата за политики за 2023 година, при Претседателскиот центар за политичко образование. Третиот модул на Школата го отворија д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за...

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски кој е...