Средба на претседателот Пендаровски со генералниот секретар на Муслиманската светска лига, шеик Мухамед бин Абдулкарим Ал-Исса

13 август 2021 | Соопштенија

На покана на претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, на 12 и 13 август 2021 година во посета на нашата држава престојува Неговата Екселенција, шеикот Мухамед бин Абдулкарим Ал-Исса, генерален секретар на Муслиманската светска лига.

Во рамки на посетата, денеска претседателот Стево Пендаровски го прими шеикот Мухамед бин Абдулкарим Ал-Исса.

На средбата се разговараше за активностите на Муслиманската светска лига во насока на промовирање на исламската толеранција, дијалогот и соработка со сите конфесии, што води кон надминување на растечките предрасуди и обезбедување услови за мир и соживот. Во тој контекст, претседателот Пендаровски ги поздрави меѓународните активности на шеикот Мухамед бин Абдулкарим Ал-Исса оддавајќи признание за неговиот личен ангажман во промоцијата на умерените исламски вредности во светот.

Истовремено, претседателот Пендаровски оцени дека посетата е можност за воспоставување дијалог и соработка со Муслиманската светска лига подвлекувајќи дека нашата држава е со длабоко вкоренета традиција на меѓурелигиска толеранција, почитување на различните верски убедувања и негување на верските слободи.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Положување цвеќе по повод 18 Август – Денот на Армијата

Положување цвеќе по повод 18 Август – Денот на Армијата

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија, на...

Обраќање на претседателот Пендаровски и одликувања по повод 18 Август – Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“

Обраќање на претседателот Пендаровски и одликувања по повод 18 Август – Денот на Армијата и јубилејот „30 години Армија“

Претседателот и Врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски, денеска се обрати на централната свеченост, што по повод 18 Август – Денот на Армијата на Република Северна Македонија и јубилејот „30 години Армија“, се одржа во касарната „Илинден“ во Скопје....

Средба на претседателот Пендаровски со Горан Стојановски, претседателот на Националната пливачка федерација

Средба на претседателот Пендаровски со Горан Стојановски, претседателот на Националната пливачка федерација

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими Горан Стојановски, претседателот на Националната пливачка федерација. На средбата се разговараше за реализираните активности на Националната пливачка федерација, за организациските проблеми...

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт

Средба на претседателот Пендаровски со командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими командантот на Националната Гарда на Вермонт, генерал-мајор Грегори Најт. На средбата се разговараше за соработката меѓу Армијата на Република Северна Македонија и Националната гарда на Вермонт, која се остварува преку...

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...