Претседателот Пендаровски ги прими членовите на данскиот музички бенд „Ефтеркланг“

28 април 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими членовите на данскиот музички бенд „Ефтеркланг“, коишто во соработка со македонски музичари на 30 април заеднички ќе изведат концерт пред споменикот „Македониум“ во Крушево.

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со музичкиот проект „Ефтеркланг македониум бенд“ и нивната инспирација за ова музичко остварување, како и со идејата за снимање на музички документарен филм од нивното патешествие во Северна Македонија и искуството со македонската музика.

Претседателот Пендаровски кој и самиот ќе биде учесник во музичкиот документарен филм, ја поздрави соработката помеѓу данските и македонските музичари, интересот на данскиот бенд за уметничко изразување во земјава и нејзино културолошко истражување, и им посака успешна изведба на претстојниот концерт во Крушево.

Домаќин на овој меѓународниот резиденцијален проект е Младински културен центар, а истиот е поддржан од Гете – институтот и Министерството за култура на Република Северна Македонија.

Од македонските музичари во проектот учествуваат младински хор на МКЦ, фолклористот Стефче Стојковски, музичарите Дејан Спасовиќ, Ива Дамјановски, Дина Јашари, Мартина Бараковска, Дино Милосављевиќ и Јане Трајковски.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...