Претседателот Пендаровски  го прими тимот од НАСА спејс апс челинџ Струмица

14 ноември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски  денеска го прими победничкиот тим од НАСА спејс апс челинџ Струмица (NASA Space App Challenge Strumica), придружен од организацискиот тим од Струмица, како и претставници на НАСА спејс апс Маунтајн Вју (NASA Space App Mountain View) и НАСА спејс апс Кливленд (NASA Space App Cleveland).

Претставниците од победничкиот тим, средношколците од СОУ „Св. Климент Охридски“ – Охрид, го информираа претседателот за проектот на којшто работеле „Светлината на ѕвездите“ (The Light of Stars).

Претседателот Пендаровски, поздравувајќи го подвигот на овој тим и честитајќи го успехот, порача да продолжат да учествуваат на вакви натпревари и им посака натамошни успеси на личен и професионален план.

Организаторите на НАСА Спејс апс челинџ Струмица истакнаа дека ваквиот натпревар е можност за поттикнување на учениците да истражуваат и да работат на иновативни решенија во област која ќе им овозможи стекнување на дополнителни знаења и вештини од оние кои ги стекнуваат низ формалното образование, да им отвори нови перспективи и можности за создавање на нови пријателства.

НАСА спејс апс челинџ со локација во Струмица се одржа под водство на Зорица Масникоса-Поп Трајкова на 1-2 октомври оваа година. На средбата беше истакнат и придонесот на општина Струмица, училиштето СОУУД ,,Димитар Влахов“ и неколку компании за овој настан да се реализира во најдобро светло, поддржувајќи ја неговата едукативна компонента.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Ѓоргиевска: Потребна е зголемена будност и грижа за менталното здравје на жената без разлика на нејзината возраст, положба и статус.

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше и се обрати на панел дискусијата „Здравјето не е само физичко -Ти ја имаш силата“ што се одржа во организација на НЕОКОРТЕКС - Центар за психотерапија, психодијагностика, тренинг и едукација. Во своето...

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

Сопругата на претседателот учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција на адолесцентна бременост“

 Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска учествуваше на настанот „Едуцирај, ангажирај се, еманципирај: Панел-дискусија за превенција од адолесцентна бременост“ што се одржа во Eвропска куќа, Скопје. ...

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје

Во рамки на Отворен Кабинет, ученици од ООУ „Круме Кепески“ и ООУ „11 Октомври“ од Скопје, денеска го посетија Кабинетот на претседателот Пендаровски. За време на престојот, се сретнаа и...

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Обраќање на претседателот Пендаровски на одбележувањето на 30 години од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на настанот со кој се одбележува 30-годишнината од основањето на Државниот завод за индустриска сопственост.  Почитуван директор на Државниот завод, Почитувани...

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Пендаровски се обрати на одбележувањето на 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на приемот, што по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу Република Северна Македонија и Француската Република, се одржа вчеравечер во Скопје. Претседателот Пендаровски оцени дека...