Средба на претседателот Пендаровски со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви и Фолклорното здружение на глуви и наглуви „Традиција фолклор“

8 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви на Република Северна Македонија и Фолклорното здружение на глуви и наглуви „Традиција фолклор“.

Претставниците на сојузот го запознаа претседателот Пендаровски со тековните активности на организацијата, којашто веќе 75 години ги застапува правата и интересите на глувите и наглуви лица во нашата држава, а во себе обединува околу 8.000 членови.

Претседателот Пендаровски ја истакна важноста на делувањето на сојузот во насока на остварување на потребите и правата на глувите и наглуви лица, заложбите за промовирање и подигнување на свеста за постоењето на оваа група на граѓани и нивно прифаќање во општеството и изрази поддршка за напорите за натамошно подобрување на нивната положба во сите сфери од живеењето.

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен и со активностите на фолклорното здружение на глуви и наглуви „Традиција фолклор“, формирано во 2019 година во рамки на Националниот сојуз на глуви и наглуви.

„Фолклорот е историско и културно наследство за глувите и наглуви во Република Северна Македонија“, порача претседателот Пендаровски на знаковен јазик.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Пендаровски во посета на Ристо Донев интернационален мајстор во дописен шах

Претседателот Стево Пендаровски денеска го посети 60-годишниот Ристо Донев, лице со церебрална парализа, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах. Тој го запозна претседателот Пендаровски со неговите шаховски...

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Пендаровски: Берлинскиот процес не е замена за полноправно членство во ЕУ туку инструмент за побрзо приклучување на сите шест држави од Западниот Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Берлински процес 2022 - Интензивирана соработка: Обновениот Берлински процес и иднината на регионалната соработка во Југоисточна Европа“, во организација на Фондацијата „Фридрих Еберт“, во соработка...

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Учество на сопругата на претседателот на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска денеска го посети Државното средно училиште за образование и рехабилитација „Искра“ во  Штип кадешто присуствуваше на одбележувањето на 3 Декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост. [gallery...

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...