Средба на претседателот Пендаровски со претставнички на Националниот совет за родова рамноправност

21 август 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими Савка Тодоровска, претседателка на Националниот совет за родова рамноправност и претставнички на организацијата.

На средбата се разговараше за севкупните активности на организацијата, насочени кон постигнување на родова рамноправност, развој, заштита на женските права.

Претседателот Пендаровски изрази поддршка за активностите на организацијата, во која членуваат околу 116 локални формални и неформални женски организации и групи од урбани и рурални средини во државата и оддаде призанание за нивните заложби за политичко и економско јакнење на статусот на жените, за социјално вклучување на жените од руралните средини и маргинализираните групи и за справување со родово базираното насилство.

Савка Тодоровска е носителка на признанието Повелба на Република Северна Македонија, доделено од претседателот Пендаровски, за исклучителен придонес и за посветеност во унапредувањето на родовата еднаквост во нашата држава, подигање на свеста на жените, нивна едукација и за нивно економско зајакнување, како и за непроценливиот труд и за досегашните заложби за еднакви можности во општеството.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Одбележување на 20-годишнината од загинувањето на претседателот Борис Трајковски и членовите на делегацијата

Претседателот Стево Пендаровски, утре, 26 февруари 2024 година, понеделник, во 12:00 часот ќе положи свежо цвеќе на вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски, по повод одбележувањето на 20-годишнината од неговото загинување во авионската несреќа во Босна и...

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Средба на претседателот Пендаровски со ректорката на УКИМ проф. д-р Билјана Ангелова

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја прими ректорката на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје проф. д-р Билјана Ангелова и проректорот за финансии, инвестиции и развој проф. д-р Лазо Пендовски. На средбата претседателот Пендаровски беше информиран за...

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Отворен кабинет со основци од скопски училишта

Во рамки на активноста Отворен кабинет денеска Кабинетот на претседателот го посетија ученици од основните училишта од Скопје: „Петар Поп Арсов“, „Димитар Поп Георгиев - Беровски“, „11 Октомври“, „Коле Неделковски“ и „Живко Брајковски“. [gallery...

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Пендаровски се сретна со маратонецот Дарио Ивановски

Претседателот Стево Пендаровски денеска во градскиот парк во Скопје се сретна со маратонецот Дарио Ивановски кој пред неколку дена постави нов македонски рекорд на маратонот во Севиља, Шпанија, како и со неговиот тренер и менаџер, Игор Јакимовски и атлетичарот Жан...

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Средба на претседателот Пендаровски со претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими претставници на хуманитарната организација „Ел Хилал“, предводени од Бехиџудин Шехапи, претседател на организацијата. Претставниците на организацијата го информираа претседателот Пендаровски за тековните активности на „Ел...