Ѓоргиевска: Со заеднички ангажман да ја поттикнеме и поддржиме научно-истражувачката дејност кај жените

11 февруари 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, по повод 11 февруари – Меѓународниот ден на жените и девојките во науката, денеска се обрати на едукативен настан, чија цел е поттикнување на јавната свест во општеството за важноста на поддршката и учеството на жените во науката, како и промоција на жените кои биле пионерки во областа на знаењето и науката.

Ѓоргиевска во обраќањето се осврна на историските успеси на жените во науката и истражувањето, посочувајќи ги Марија Склодовска Кири,  Ирен Жолио Кири,  Розалинд Френклин Сесилија Пејн-Гапочкин, Рејчл Карсон и нивниот придонес за развојот на науката, искоренување на болестите и подобрување на квалитетот на животот за милиони луѓе во светот.

„Притоа, тие не ги менувале само научните туку и општествените парадигми за местото и улогата на жените во образованието, истражувањето и науката. Многу од нив се соочувале со стереотипи, предрасуди и препреки. Тие го изоделе потешкиот дел од патот за наредните генерации жени да можат порамноправно да се вклучат во научната потрага по вистината. Сите ние сме денеска тука благодарение и на нивната непоколеблива верба во еднаквоста меѓу жените и мажите“, истакнаЃоргиевска.

„Целта на овој меѓународен ден е и да ги отстрануваме преостанатите пречки за поинклузивно вклучување на жените и девојките во науката. А тоа е неопходно ако навистина сакаме да ја оствариме Агендата 2030 на Обединетите нации“, потенцираше Ѓоргиевска.

Таа посочи дека процентот на жени истражувачки кои се занимаваат со истражување во СТЕМ- областите во Северна Македонија е меѓу највисоките во Европа и дека голем број научни публикации во изминативе година се објавени од страна на жени, но тоа не значи дека се решени сите горливи прашања и дека еднаквите можности постојат во целост.

„Иако во 2018 година на глобално ниво 44% од докторираните лица биле жени, сепак, уделот на жените меѓу истражувачите и професионалците е значително помал. Само 2% од капиталот бил вложен во стартапи основани од жени. Со други зборови, иако многу жени сега имаат можност да стекнат квалитетно, врвно образование, тие не секогаш имаат можност да ги применуваат знаењата и вештините во конкретни научно-истражувачки и развојни проекти и рамноправно да напредуваат во академскиот свет “, рече Ѓоргиевска, додавајќи дека жените во СТЕМ-областите се помалку платени од мажите и дека пандемијата на Ковид-19  го зголеми ваквиот јаз.

Според неа, ваквиот диспаритет е пречка за севкупниот развој и напредок на општествата но и причина за големиот дефицит на професионалци и истражувачи во клучните сфери на дигиталните технологии, за кои е неопходно што повеќе жени да се посветат на овие области во иднина.

„Потребен ни е долгорочен ангажман. Мора да инвестираме во образовен систем што ќе нуди еднакви можности за сите, да ги поттикнуваме девојките да бидат дел од науката, и како општество да обезбедуваме механизми со кои ќе се поддржат жените да бидат дел од повеќе научни истражувања. Да ги промовираме успешните приказни и да ги поддржуваме младите истражувачки кои сакаат да постигнат индивидуален напредок во областа на образованието и на науката. Да иницираме платформи, програми и инкубатори за жени и за девојки истражувачки “, истакна Ѓоргиевска.

Во рамки на настанот, во организација на „Мрежата на жените во науката“, се одржаа повеќе панел дискусии на кои учествуваа жени и девојки вклучени во научно-истражувачките процеси, како и претставници од јавни и државни институции.

Ѓоргиевска ја поздрави улогата и ентузијазмот на „Мрежата на жени научнички“ и изрази уверување дека со заеднички ангажман од државата, академската и бизнис-заедницата, можеме да успееме и да ја мотивираме следната генерација на девојки да се посветат на науката и да го дадат најдоброто од себе за технолошкиот, економскиот и хуманиот развој на општеството.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...