Отворен Кабинет за ученици од ООУ „Вера Циривири Трена“ и од ООУ„Браќа Миладиновци“ од Скопје

28 април 2023 | Отворен Кабинет, Соопштенија

Ученици од ООУ „Вера Циривири Трена“ и од ООУ„Браќа Миладиновци“ од Скопје денеска го посетија Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, во рамки на програмата Отворен Кабинет.

Посетителите имаа можност да поразговараат со претседателот Пендаровски за неговата работа за тековните активности во Кабинетот и да ги споделат своите интереси во рамки на образовниот процес.

За време на престојот во Кабинетот, ги посетија и просториите во коишто се одвиваат официјални и работни средби, свечености, церемонии и прес-конференции.

Од вработените во Кабинетот учениците беа запознати со историјатот на објектот во којшто е сместен Кабинетот на Претседателот, како и со начинот на функционирање на институцијата, а го разгледаа и импозантниот диптих „Македонија – светла земја“ и „Македонија памети“ дело на академик Глигор Чемерски.

Програмата „Отворен Кабинет овозможува непосредна комуникација на граѓаните со претседателот Пендаровски. Во изминативе години Кабинетот го посетиле неколку илјади граѓани од различни возрасти и занимања, младински организации и образовни институции.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности, што се одржува во рамки на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28. [gallery...