„Отворен кабинет за талентирани ученици“ во Вила Билјана во Охрид

11 септември 2022 | Соопштенија

Единаесет талентирани ученици од основно и средно образование, од областа на информатиката меѓу кои и ученици кои освоиле прво, второ или трето место на меѓународни натпревари од оваа област со нивните ментори, викендов беа дел од активноста во Охрид „Отворен кабинет за талентирани ученици“ во соработка со Здружението на информатичари на Македонија.

Учениците заедно со нивните ментори имаа можност да ја посетат Вила Билјана во Охрид, при што им беа претставени историски податоци за објектот, беа информирани за работата и надлежностите на претседателот Пендаровски, а ги посетија и просториите во коишто се одржуваат официјалните и работните средби. Посетителите имаа можност да се сретнат и лично да поразговараат со претседателот Пендаровски и неговата сопруга, Елизабета Ѓоргиевска.

Исто така, учениците имаа две стручни сесии кои вклучуваа презентација и решенија од интернационалната олимпијада по информатика, како и работа со талентирани ученици.

Учесниците на „Отворен кабинет за талентирани ученици“ ги посетија и културно-историските знаменитости на Охрид.

Кабинетот на претседателот во насока на поддршка на талентираните ученици ќе продолжи и понатаму да организира повеќе активности со кои ќе се вреднува и стимулира нивниот труд и постигнати резултати.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на затворањето на Летната школа за партиципативно управување и граѓанско – јавно партнерство

Претседателот Пендаровски се обрати на затворањето на Летната школа за партиципативно управување и граѓанско – јавно партнерство

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид се обрати на затворањето на Летната школа за партиципативно управување и граѓанско - јавно партнерство: „Liquid Frameworks, Solid Institutions — building participation from the bottom up” во организација на Кооператива...

Претседателот Пендаровски ја посети „Костал Македонија“ во Охрид

Претседателот Пендаровски ја посети „Костал Македонија“ во Охрид

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид ја посети фабриката „Костал Македонија“, дел од германската групација „КОСТАЛ“ за производство на делови и компoненти за автомобилската индустрија. За време на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на јавна дебата: „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици“

Обраќање на претседателот Пендаровски на јавна дебата: „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици“

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на јавната дебата на тема „Дискриминирачки говор на дигитални медиуми – состојба и предизвици”, во организација на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација (КСЗД) и Институтот за добро управување и...

Средба на претседателот Пендаровски со пратеници од Европскиот Парламент

Средба на претседателот Пендаровски со пратеници од Европскиот Парламент

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими европратениците, Тинеке Стрик и Рајнхард Бутикофер, претставници од Зелените/Групата на Европска Слободна Алијанса, од Европскиот Парламент. На средбата беше разговарано за текот на евроинтеграциите на Северна...

Интервју на претседателот Пендаровски за Клан Дебата на ТВ Клан

Интервју на претседателот Пендаровски за Клан Дебата на ТВ Клан

Претседателот Стево Пендаровски во интервјуто за Клан Дебата ги искажува неговите видувања за последниот развој на настаните во Русија и Украина и повикот за мобилизација од страна на рускиот претседател. Претседателот ги коментираше и другите актуелни случувања во...