Средба на претседателот Пендаровски со учесници во програмата Родум од Македонија

19 јули 2023 | Отворен Кабинет, Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими учесници од програмата Birthright Macedonia – Родум од Македонија.

На средбата соговорниците го информираа претседателот Пендаровски за програмата којашто седма година ја спроведува Македонскиот центар за меѓународна соработка – МЦМС во партнерство со Обединетата македонска дијаспора. Во рамки на програмата, млади луѓе и студенти од дијаспората престојуваат три недели во земјава при што имаат можност да ги надградат своите академски познавања, како и да уживаат во наследството и културата на своите предци.

Истакнувајќи дека македонската дијаспора е мост на поврзување преку кој се зачувува и промовира македонското културно наследство, претседателот Пендаровски им посака убав престој за време на едукативната, културна студиска посета во нашата земја.

Претходно, денешните посетители имаа можност да се запознаат со историјатот на објектот во којшто е сместен Кабинетот, со начинот на функционирање на институцијата, со мозаиците „Македонија – светла земја“ и „Македонија памети“, изработени од академик Глигор Чемерски, а ги посетија и просториите во коишто се одвиваат официјалните и работните средби, свечености, настани и прес-конференции.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Денеска Кабинетот на Претседателот, во рамки на активноста Отворен Кабинет, го посетија ученици од шесто одделение при ООУ „Григор Прличев“ од Скопје. За време на посетата, учениците беа запознаeни со историјатот на објектот во...

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“ организирана по повод Меѓународниот ден за еднакви плати. Говорејќи за значајноста на зајакнувањето на економската сигурност на жените во...

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Кавадарци се одржа третиот модул на Школата за политики за 2023 година, при Претседателскиот центар за политичко образование. Третиот модул на Школата го отворија д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за...

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски кој е...

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети црквата „Св. Ѓорѓија“ во с.Курбиново кадешто се одвива првата фаза од проектот за конзервација и реставрација на ѕидното сликарство во ентериерот на црквата којашто е ставена под заштита како културно-историски...