Средба на претседателот Пендаровски со професори од програмата „Конекција Оксфорд“

3 април 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими професорите Лорна Смит и Џонатан Брант од Оксфордскиот универзитет и професорите Костаке Милков и Нада Милкова од Балканскиот институт за вера и култура, кој преку програмата „Конекција Оксфорд“ остварува соработка со повеќе македонски академски и високообразовни институции.

На средбата, претседателот Пендаровски беше информиран за активностите во рамки на програмата „Конекција Оксфорд“, чија цел е поврзување на релевантните македонски институции со едно од водечките места за високо образование во светот со што овозможува размена на идеи меѓу академици, професори, научници, студенти и други интелектуалци. Соговорниците разменија мислења за заложбите во науката, културата и уметностите како двигатели на напредокот со придонес кон благосостојбата на луѓето во општеството.

Попладнево во Кабинетот на Претседателот, во рамки на програмата „Конекција Оксфорд“ двајца од предавачите, Џесика Поинтинг, докторант по физика на Универзитетот во Оксфорд и Даниел Венингер, претприемач, инструктор за развој на лидерство и соработник капелан, со седиште во Оксфорд, Велика Британија и во Вормс, Германија ќе одржат предавања кои ќе ги проследат студенти и професори од Факултетот за електротехника и информациски технологии и од Филозофскиот факултет.

Од 2019 година, во рамки на програмата „Конекција Оксфорд“ над 90 професори, предавачи и докторанти од Оксфорд имаа можност да ги образложат своите тековни истражувања во областите на физиката, медицината, филозофијата, книжевноста, драматургијата, бизнисот, филмската уметност, теологијата и лингвистиката.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...