Претседателот Пендаровски оствари телефонски разговор со словенечкиот претседател Пахор

22 декември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор.

Во разговорот, кој се оствари на последниот ден од мандатот на претседателот Пахор беа реафирмирани одличните билатерални односи без отворени прашања, основани на традиционално пријателство.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за поддршката од словенечкиот претседател во изминатите 10 години – за времето на двата мандата како претседател на пријателска Словенија, особено насочена за европските интеграции, како на Република Северна Македонија, така и на целиот регион, кои, како што истакна претседателот Пендаровски, се високо на агендата на словенечката надворешно-политичка агенда.

Посакувајќи му добро здравје на словенечкиот претседател и успех во понатамошните ангажмани, претседателот Пендаровски изрази очекување дека стекнатото лично пријателство меѓу двајцата претседатели, а кое се отсликува и во македонско-словенечките односи ќе продолжи и во иднина и рече дека претседателот Пахор секогаш ќе биде почитуван и добредојден во нашата држава како искрен и вистински пријател.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности, што се одржува во рамки на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28. [gallery...