Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“

3 мај 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“ што во организација на Претседателскиот центар за политичко образование се одржа во Скопје.

Претседателот Пендаровски на отворањето на конференцијата изрази задоволство што и оваа година во рамки на активностите на Претседателскиот центар за политичко образование ќе учествуваат квалитетни предавачи, од академската област но и практичари, кои што ќе ги доближат главните политички категории, и ќе говорат за актуелните политички трендови, не само кај нас туку и пошироко, во регионот и во светот. Во таа насока ја нагласи можноста да се слушнат ставовите на амбасадорот на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, Кристофер Хил.

Претседателот се осврна на поранешните ангажмани на амбасадорот Хил, нагласувајќи го неговиот исклучително продуктивен придонес како во дипломатијата така и во академската област. Претседателот Пендаровски ја нагласи неговата вклученост во голем број специфични општествено-политички и безбедносни предизвици.

На конференцијата свое обраќање имаше и Кристофер Хил, амбасадор на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, кој сподели оптимистички погледи кон регионот. Тој ја посочи иницијативата Отворен Балкан како позитивен пример на регионална соработка и говореше за придобивките чија поента е да се креира чувство на заедништво и начин на функционирање во соседството. Амбасадорот Хил го нагласи значајното македонско учество во оваа иницијатива и рече дека нашата држава сега е успешна држава на патот кон Европската Унија. Запрашан за дијалогот меѓу Белград и Приштина, тој го оквалификува како тежок процес, за кој рече дека мора да биде забрзан и да се вложат максимални напори. Тој оцени дека продолжените тензии меѓу Србија и Косово се штетни за целиот регион и влијаат на сите земји од регионот. Во тој контекст, го посочи ангажманот на Европската Унија, како добра основа за размислување кон решение.

Амбасадорот Хил се осврна и на проблемите предизвикани од корупција во регионот, при што порача дека во справување со овие предизвици, фокусот треба да биде на институциите на државите. Тој го истакна и руското влијание како голем проблем за регионот, во контекст на војната во Украина и порача дека тоа не смее да се дозволи да продолжи. Запрашан за коментар во врска со уставни промени во нашата држава, амбасадорот Хил порача дека тоа е нешто што треба да го решат македонските политички процеси и додаде дека би сакал да ја види нашата држава во Европската Унија.

На конференцијата присуствуваа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер, директори на партнерските фондации на ПЦПО, членовите на Програмскиот совет и Алумните на Школата за политики.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука

Обраќање на претседателот Пендаровски по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука -  22 ноември и 115. годишнината од одржувањето на конгресот во Битола, каде беа поставени темелите за стандардизација на албанскиот јазик. [gallery...