Претседателот Пендаровски се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“

3 мај 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на конференцијата „Регионални безбедносни предизвици и неодамнешни случувања во земјите од Западен Балкан“ што во организација на Претседателскиот центар за политичко образование се одржа во Скопје.

Претседателот Пендаровски на отворањето на конференцијата изрази задоволство што и оваа година во рамки на активностите на Претседателскиот центар за политичко образование ќе учествуваат квалитетни предавачи, од академската област но и практичари, кои што ќе ги доближат главните политички категории, и ќе говорат за актуелните политички трендови, не само кај нас туку и пошироко, во регионот и во светот. Во таа насока ја нагласи можноста да се слушнат ставовите на амбасадорот на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, Кристофер Хил.

Претседателот се осврна на поранешните ангажмани на амбасадорот Хил, нагласувајќи го неговиот исклучително продуктивен придонес како во дипломатијата така и во академската област. Претседателот Пендаровски ја нагласи неговата вклученост во голем број специфични општествено-политички и безбедносни предизвици.

На конференцијата свое обраќање имаше и Кристофер Хил, амбасадор на САД во Република Србија и поранешен американски амбасадор во нашата држава, кој сподели оптимистички погледи кон регионот. Тој ја посочи иницијативата Отворен Балкан како позитивен пример на регионална соработка и говореше за придобивките чија поента е да се креира чувство на заедништво и начин на функционирање во соседството. Амбасадорот Хил го нагласи значајното македонско учество во оваа иницијатива и рече дека нашата држава сега е успешна држава на патот кон Европската Унија. Запрашан за дијалогот меѓу Белград и Приштина, тој го оквалификува како тежок процес, за кој рече дека мора да биде забрзан и да се вложат максимални напори. Тој оцени дека продолжените тензии меѓу Србија и Косово се штетни за целиот регион и влијаат на сите земји од регионот. Во тој контекст, го посочи ангажманот на Европската Унија, како добра основа за размислување кон решение.

Амбасадорот Хил се осврна и на проблемите предизвикани од корупција во регионот, при што порача дека во справување со овие предизвици, фокусот треба да биде на институциите на државите. Тој го истакна и руското влијание како голем проблем за регионот, во контекст на војната во Украина и порача дека тоа не смее да се дозволи да продолжи. Запрашан за коментар во врска со уставни промени во нашата држава, амбасадорот Хил порача дека тоа е нешто што треба да го решат македонските политички процеси и додаде дека би сакал да ја види нашата држава во Европската Унија.

На конференцијата присуствуваа министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, директорот на Агенцијата за разузнавање, Еролд Муслиу, амбасадорката на САД, Анџела Прајс Агелер, директори на партнерските фондации на ПЦПО, членовите на Програмскиот совет и Алумните на Школата за политики.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...