Прв модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

6 мај 2023 | Соопштенија

Викендов во Тетово се одржува првиот модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование, којшто се реализира во соработка со Фондацијата за демократија на Вестминстер.

На тема „Кризата на мејнстрим партиите и предизвиците за современата социјалдемократија и современиот политички конзервативизам“, денеска говореа д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование, советник на претседателот Пендаровски за правни прашања и вонреден професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, УКИМ, и д-р Александар Спасеновски, вонреден професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, УКИМ.

Редовниот професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, УКИМ, д-р Бобан Мисоски се обрати на тема „Владеење на правото, независност на судството, борбата против корупцијата и заштитата на човековите права како основа за преговорите за членство во Европската Унија“. Поранешната министерка за правда и редовна професорка на Правниот факултет „Јустинијан Први“, УКИМ, д-р Рената Тренеска-Дескоска одржа предавање на тема „Фер изборен процес – основа на демократијата“, а на тема „Влијанието на пресудите на Европскиот суд за човековите права врз демократските процеси“ своите искуства ги сподели г-а Мирјана Лазарова Трајковска, судијка во Врховниот суд и поранешна судијка во Европскиот суд за човекови права.

Во текот на вчерашниот ден, на првиот ден од првиот модул на Школата за политики за 2023, воведни обраќања имаа проф. д-р Александар Љ. Спасов и г-а Дона Костуранова, директорка на Фондацијата за демократија на Вестминстер во земјава, а говореа и претставници на Алумните на Школата за политики.

Утре, во завршниот дел од првиот модул, редовниот професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“, УКИМ, д-р Ненад Марковиќ ќе се обрати на тема „Политичката култура и авторитарните тенденции во македонското општество“, додека пак г-а Искра Гешоска, советничка на претседателот Пендаровски за прашања од областа на културата и д-р Артан Садику, истражувач, теоретичар и активист ќе ги споделат своите согледувања на тема „Јавни политики и форми на ефективно политичко застапување преку граѓанско учество“.

Школата за политики е организирана во соработка со канцелариите на фондациите и здруженијата во земјава „Фридрих Еберт“, Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ), Фондацијата „Конрад Аденауер“, Националниот демократски институт за меѓународни работи (НДИ), Фондацијата за демократија на Вестминстер, Фондацијата „МК2025“, Регионалната канцеларија за младинска соработка „RYCO“ и Фондацијата „Метаморфозис“.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...