Претседателскиот центар за политичко образование учестуваше на Самитот на „Македонија 2025“

27 април 2023 | Соопштенија

Во рамки на годинешниот самит на „Македонија 2025”, Претседателскиот центар за политичко образование организираше предавање на тема „Градење на култура на иновации: употреба на технологијата за социо-економски раст“, на кое гостуваше Никола Јуришиќ, експерт за иновативни технологии.

Во дискусијата во рамки на Самитот, на која учестуваа алумнисти на ПЦПО, се разговараше за прашања поврзани со отвореноста кон промени и технолошки иновации наспроти преферирањето на статус кво, а сесијата ја модерираше Ана Алибегова, член на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за политичко образование и програмски менаџер во Интернационалниот републикански институт (ИРИ).

Јуришиќ е магистер на престижната Лондонска школа за економија и основач и управен партнер на компанијата „Transfiguration Advisory” и има долгогодишна кариера работејќи на промена на културата со преку 200 организации и системи низ целиот свет, комбинирајќи го рационалното размислување со интуитивна работа.

„Македонија 2025“ е партнерска организација на Претседателскиот центар за политичко образование.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Дискусија „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи?“ во организација на ПЦПО и ИРИ

Во Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија се одржа дискусија на тема „Влијание и вклучување на гласачи: како до успешни политички кампањи? - лекции од Соединетите Американски Држави“, во организација на Претседателскиот центар за политичко...

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Пендаровски се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција“ во пресрет на 28. Самит за климатски промени

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на дискусијата „Заедничка иницијатива за климатска акција “, којашто се одржа во соработка со постојаниот претставник на Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП) Армен Григорјан, а во пресрет на претстојниот...

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Пендаровски го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година

Претседателот Стево Пендаровски, на церемонија во Кабинетот на претседателот, денеска го додели признанието „Успешни млади“ за 2022 година. Признанието се доделува како поттик на научноистражувачката мисла и уметничката работа на младите во нашата држава. За Најдобра...

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Панел – дискусија „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во рамки на 16 дена активизам против родово-базирано насилство

Под покровителство на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска и во соработка со Сојуз-Национален совет за родова рамноправност, денеска се одржа панел-дискусија на тема „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“,  по повод кампањата „16 дена активизам...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше на настанот „Ацо Шопов – Невообичаено“ којшто се одржа во рамки на чествувањето на 100-годишнината од раѓањето на македонскиот поет Ацо Шопов, иницијатива под покровителство на Претседателот. [gallery...