Претседателот Пендаровски ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик

19 мај 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот амбасадор на Република Полска, Кжиштоф Гжелчик.

Посакувајќи му добредојде во нашата држава на амбасадорот Гжелчик, претседателот Пендаровски го реафирмираше задоволството од високо развиените билатерални односи меѓу двете пријателски држави, кои ги карактеризира традиционално и искрено пријателство, интензивен политички дијалог и одлична трговска и економска соработка, споделувајќи заеднички европски вредности на меѓусебно разбирање и почит.

„Дозволете, во оваа убава пригода, да изразам огромна благодарност за безрезервната, гласна поддршка што Република Полска ја дава на нашиот евро-интегративен процес, која граѓаните на Република Северна Македонија високо ја ценат. Немаме сомнежи дека нашите полски пријатели ќе продолжат безрезервно да ѝ помагаат на Република Северна Македонија да стане дел од европското семејство, кога денес, во светло на агресивната војна на режимот на Кремљ против Украина, тоа станува прашање не само на економски просперитет, туку и стабилност и безбедност на целиот европски континент“, рече претседателот Пендаровски, посочувајќи дека нашата држава придава големо значење и на силните партнерски односи кои ги негуваме во рамките на НАТО сојузот.

Претседателот Пендаровски изрази убедување дека пред двете земји претстои успешен период, со изразени можности за јакнење на соработката како на билатерален, така и на меѓународен план.

На церемонијата на предавање на акредитивните писма, амбасадорот Гжелчик оцени дека нашите народи, иако географски оддалечени, многу години се поврзани со посебно пријателство.

„Пред повеќе од три децении Северна Македонија одлучи да тргне по патот на независноста и демократијата. И покрај турбулентните регионални и меѓународни случувања низ овие времиња, вашата земја успеа да го одржи овој курс до ден-денес, успешно градејќи мултикултурно општество, решавајќи ги споровите и несогласувањата со соседите и придонесувајќи за стабилноста и развојот на Западен Балкан“, рече амбасадорот Гжелчик.

„Во однос на процесот на интеграција на Северна Македонија во Европската Унија, би сакал да ве уверам за целосната поддршка и солидарност не само од полските власти, туку и од општеството“, рече амбасадорот Гжелчик, истакнувајќи ја високата поддршка на Полјаците и позитивниот став за проширувањето на ЕУ кон земјите од Западен Балкан.

Претседателот Пендаровски на амбасадорот Гжелчик му посака успешно извршување на функцијата.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...