Порака од претседателот Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Франкофонијата

20 март 2023 | Обраќања

Претседателот Стево Пендаровски по повод Меѓународниот ден на Франкофонијата – 20 Mарт, ја упати следната порака:

Денес го одбележуваме Меѓународниот ден на Франкофонијата. За Република Северна Македонија, членството во Меѓународната организација на Франкофонијата е уште една можност преку изучувањето, промоцијата и чествувањето на францускиот јазик да ги афирмираме универзалните вредности на мирот, демократијата, човековите права и соработката меѓу народите, како и мултилингвизмот и културната разновидност. Вредности во кои веруваме и кои ги практикуваме, на национален план и во поширок меѓународен контекст. Вредности кои денес се поскапоцени од кога било порано.

Франкофонијата ги проширува нашите хоризонти и ја зајакнува културната размена со светот. Во деновите кога прославуваме 100 години од раѓањето на големиот македонски поет, Ацо Шопов – и самиот франкофон, како и 50 години од основањето на катедрата за македонски јазик во Париз, дополнително ја согледуваме и улогата на францускиот јазик и на Франкофонијата, како благородни сопатници и афирматори на македонскиот јазик и македонската литература и севкупно културно творештво. Таа плодотворна дружба и меѓусебното збогатување имаат своја традиција.

Да се потрудиме да имаат и иднина, во обединета Европа кон која стремиме и како скапоцен дел од мозаикот на културни разноликости на народите на светот.

Célébrons ensemble la Journée mondiale da la Francophonie autour des valeures universelles qui nous inspirent et nous guident vers l’avenir!

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...