Средба на претседателот Пендаровски со раководството на Народната банка на Република Северна Македонија

6 декември 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска беше во посета на Народната банка на Република Северна Македонија, каде оствари средба со гувернерката на Народна банка, Анита Ангеловска-Бежоска, вицегувернерите и со претставници на експертскиот тим.

На средбата беа претставени економските остварувања оваа година и очекувањата и оценките на Народната банка за следниот период, согласно со најновите проекции.

Во таа насока, беа презентирани макроекономските проекции за наредната година, како и предизвиците за периодот што следи. Воедно, се разговараше за општата економска состојба во Северна Македонија и ефектот што го има врз неа движењето на меѓународните пазари.

Раководството на Народната банка го информираше претседателот Пендаровски за тековната монетарна политика која ја спроведува Народната банка, одржувањето на банкарската стабилност, како и исполнувањето на целите на банката во поглед на ценовната стабилност и стабилноста на денарот.

Претседателот Пендаровски во рамки на посетата го разгледа Нумизматичкиот музеј на Народната банка во кој се изложени околу 23 000 примероци на монети и книжни пари од најразлични периоди на македонската историја.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „7 Марси“ и ООУ „Љубен Лапе” во рамки на Отворен Кабинет

Ученици од ООУ„7 Марси“ од Липково и од ООУ „Љубен Лапе" од Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет, денеска се сретнаа и поразговараа со претседателот Пендаровски за неговата работа, за претседателските надлежности и активности. [gallery...

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на завршната регионална конференција „Предизвици со кои се соочуваат жените и девојчињата во регионот на патот кон ЕУ – Гласно и храбро ги поместуваме границите“. Конференцијата е во...

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Активности на сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска со сопругата на австрискиот претседател, Дорис Шмидауер

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска заедно со Дорис Шмидауер, сопруга на сојузниот претседател на Република Австрија, Александер Ван Дер Белен коишто престојуваат во официјална посета на Република Северна Македонија, денеска во Канцеларијата на...

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателите Пендаровски и Ван дер Белен се обратија на Македонско-австрискиот економски форум

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен, во рамки на официјалната посета на австрискиот претседател на Република Северна Македонија, денеска се обратија на Македонско-австрискиот економски форум „Зајакнување на деловните односи меѓу...

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Претседателот Пендаровски и претседателот Ван дер Белен положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“

Во рамки на официјалната посета на сојузниот претседател на Република Австрија на Република Северна Македонија, претседателот Стево Пендаровски и претседателот Александер Ван дер Белен положија венци на гробот на македонскиот револуционер Гоце Делчев во црквата „Св....