Претседателот Пендаровски ја посети Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“

17 декември 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети Националната универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ и се запозна со состојбите и со работата на оваа институција која го собира, обработува, штити и чува македонското културно наследство.

Претседателот Пендаровски направи обиколка на сите читалници во библиотеката и се запозна со состојбите во кои се наоѓаат, го посети новоизградениот дел на библиотеката, каде му беше презентиран Центарот за дигитализација, а ги разгледа и Специјалните збирки и Виртуелната библиотека на Македонија.

Претседателот Пендаровски оствари средба со директорката Јелисавета Костадинова и дел од раководството на НУБ „Св. Климент Охридски“, на која беше информиран за работата и тековните активности на библиотеката, како и за предизвиците со кои се соочува оваа институција во моментов.

За време на посетата, претседателот Пендаровски ја разгледа изложбата „Фондот на НУБ – доказ за сестраноста на Конески“, подготвена од тим во библиотеката, а посветена на јубилејот 100 години од раѓањето на Блаже Конески, како и изложбата „Портрети“, подготвена по повод патрониот празник Св. Климент Охридски.

Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски” во Скопје е една од првите институции во нашата држава, формирана со одлука на Антифаштичкото собрание на народното ослободување на Македонија, на 23. ноември 1944 година.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...