Изјава на претседателот Пендаровски за време на официјалната посета на Република Полска

24 октомври 2022 | Обраќања, Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на официјалната посета на Република Полска, заедно со претседателот на Република Полска, Анджеј Дуда одржаа прес-конференција, на која претходеше тет-а-тет средба на двајцата претседатели и пленарен состанок на македонската и полската делегација.

Во продолжение е интегралната изјава на претседателот Пендаровски.

Почитуван претседателе Дуда,
Почитувани претставници на медиумите,

Ми претставува голема чест што по втор пат во мојот мандат престојувам во официјална посета на пријателска Полска, една година по официјалната посета на претседателот Дуда на Северна Македонија. Интензивираниот политички дијалог на највисоко ниво во последниве години и тоа во време на глобални кризи без преседан, најдобро говори за нашето пријателство и партнерство и меѓусебната почит и разбирање, како и што доликува на две европски држави.

Со претседателот Дуда имавме искрен и содржаен разговор, на кој се осврнавме на повеќе теми, дел од нив и тој самиот ги спомена.

Зборувавме за македонските евроинтеграции и отпочнувањето на нашите преговори за членство во Европската Унија. Полска отсекогаш била наш принципиелен и гласен поддржувач и во таа насока посебно ја поздравувам подготвеноста на нашите домаќини да ги користиме нивните искуства и експертиза за време на процесот на преговори. Верувам дека во следниов период, полската поддршка ќе биде засилена и тоа не само билатерално, туку и преку Вишеградската група, како и преку другите регионални форуми во кои членува. Поддршката во рамките на Европската Унија, слушнавте и од неговите зборови, се подразбира.

Можете да претпоставите, централна тема на нашиот состанок беше војната во Украина и последиците од неа. Разговаравме за прашања што директно ја засегаат европската безбедносна архитектура, која е несомнено под сериозен притисок од страна на илегалната и апсолутно неприфатлива руска воена агресија.

Во оваа прилика, од овде, од Варшава сакам уште еднаш да ја потврдам нашата позиција дека Република Северна Македонија останува конструктивен партнер на западната алијанса во одговорот на руската агресија преку целосно спроведување на рестриктивните мерки на ЕУ, како и во поддршката на територијалниот интегритет и суверенитет на Украина во нејзините меѓународно признаени граници. Во таа насока, нема дилема дека ќе продолжиме да обезбедуваме воена и хуманитарна помош за украинскиот народ кој ја брани својата земја.

Во овој контекст, со претседателот Дуда ги потврдивме нашите заеднички заложби како кредибилни партнери во НАТО Алијансата и ја поздравивме соработката меѓу нашите држави како дел од ОБСЕ тројката. Високо го цениме полското претседавање со ОБСЕ оваа година, и ве уверувам дека ќе продолжиме уште поинтензивно да даваме свој придонес во намалување на последиците од војната преку македонското претседавање со оваа организација во наредната, 2023 година.

Почитувани,

Неизбежна тема во нашите разговори беше и економската и енергетска криза. Иако е неспорен фактот дека меѓу нашите држави се зголемува економската соработка, заеднички констатиравме дека во наредниот период треба потесно да соработуваме на овој план. Подетално за економските предизвици ќе дискутираме подоцна во текот на денов на тркалезната маса со претставници на полските бизнис комори и претставници на македонската бизнис заедница.

Во оваа прилика, посебно сакам да ја истакнам и соработката што ја имаме во образованието и културата, како успешен пример на македонско-полските односи и градењето на образовните, јазичните и културните врски. Утрешниот, втор ден од мојата посета на Полска, ќе го посветам токму на оваа соработка која дава значаен придонес во развојот на пријателството и меѓусебната почит и разбирање.

Претседателе, пријателе Дуда, Ви благодарам за укажаното гостопримство и во име на мојот народ Ви благодарам за сè она што Република Полска го прави за Република Северна Македонија.

Благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...