Претседателот Пендаровски присуствуваше и се обрати на промоцијата на книгата „Помеѓу поделено и едно општество“

14 декември 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на промоцијата на книгата „Помеѓу поделено и едно општество“ на авторите Рубин Земон, Петар Атанасов, Сефер Тахири, Мустафа Ибрахими и Ана Чупеска.

Претседателот Пендаровски, упатувајќи честитки до авторите, оцени дека обработената тема на книгата е подолг период академски и политички провокативна во нашата држава. Претседателот ги адресираше главните предизвици со коишто се соочува нашето општество, а врз основа на неговото досегашно кариерно искуство и личен влог, како портпарол на МВР во времето на конфликтот од 2001-та година, како член на Кабинетот на претседателот Борис Трајковски, преку неговото учество во дебатите за децентрализација, симболи и број на изборни единици според етнички резон, обавување на функцијата претседател на Државната изборна комисија и референдумот против децентрализацијата, како учесник во граѓанското движење со наднационална агенда 2015-2016 година, како пратеник во Собранието во 2017 и 2018 година и учесник во дебатата за Законот за јазици.

Претседателот Пендаровски подвлече дека поделбите во македонското општество се длабоки, дека довербата тешко се дава преку етнички линии, освен ако нема политички договор, а уште потешко се задржува. Таа брзо се губи, додаде Претседателот, не затоа што изборните ветувања биле неискрени, туку дека клиентелизмот е предоминантен – најголем дел од гласачите од сите етникуми бараат нешто за возрат за дадениот глас, а ретко се интересираат за инклузивноста на политиките, рече претседателот Пендаровски. Втора научена лекција, според претседателот е дека внесувањето на мултикултурализмот мора да биде постепено. Тој говореше за донесувањето и имплементацијата на Законот за јазици, за унапредувањата во Армијата и во Агенцијата за разузнавање и влијанието на овие промени кај чувствителни сектори во македонското општество.

Од донесувањето на Рамковниот договор, според претседателот, пробиви има, иако не се доволни. Исчекор во мултикултурата е направен многу повеќе во граѓанската комуникација, отколку во државните институции, оцени претседателот. Вроденото достоинство на човекот е првата одредница од која мораме да тргнеме кога ја обмислуваме политичката заедница во која  живееме, порача претседателот Пендаровски.

Проектирајќи ги гледиштата на авторите на книгата, за насоките во коишто треба да се гради Северна Македонија во годините пред нас, претседателот Пендаровски нагласи дека книгата „Помеѓу поделено и едно општество“ е позитивен пример на конструктивен придонес кон нашата заедничка иднина.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Објавен Јавниот повик за признанието „Успешни млади“ за 2021 година

Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија продолжува со имплементација на проектот „Успешни млади“, признание кое што се доделува во насока на вреднување на трудот и знаењето на младите, како една од политиките за намалување на одливот на млади луѓе...

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Порака од претседателот Стево Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август - Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака: „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи...

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Пендаровски положи цвеќе пред спомен-плочата на АСНОМ во манастирот „Св. Прохор Пчински“

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на 2 Август, Илинден – Денот на Републиката, денеска го посети манастирот „Св. Прохор Пчински“, каде е одржано првото заседание на Антифашистичкото собрание на народното ослободување на Македонија и положи цвеќе...

Делегации од Кабинетот на претседателот положија цвеќе по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

Делегации од Кабинетот на претседателот положија цвеќе по повод 2 Август, Илинден – Денот на Републиката

По повод чествувањето на државниот празник 2 Август, Илинден - Денот на Републиката, делегации од Кабинетот на претседателот на Република Северна Македонија, положија цвеќе на спомениците во Скопје, Крушево, Пелинце и Смилево. [gallery...