Проштална средба на претседателот Пендаровски со грчкиот амбасадор, Русос Кундурос

26 октомври 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска на проштална средба го прими амбасадорот на Хеленската Република во Република Северна Македонија, Русос Кундурос.

На средбата, претседателот Пендаровски изрази задоволство од взаемна посветеност за развој на партнерството меѓу двете држави и го нагласи придонесот на Преспанскиот договор за градење на добрососедските односи и соработка.

Двајцата соговорници разменија мислења и информации за процесот на отворање на пристапните преговори, при што претседателот Пендаровски упати благодарност за недвосмислената поддршка од Хеленската Република. Покрај ова, на средбата стана збор и за актуелните случувања во регионот и во Европа, за последиците од руската агресија врз Украина, како и за економската и енергетска криза.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за ангажманот и посветеноста на амбасадорот Кундурос, како и за конструктивната соработка во унапредување на односите меѓу двете држави и му посака успех во натамошната кариера.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Отворен Кабинет со ученици од ООУ „Григор Прличев“ од Скопје

Денеска Кабинетот на Претседателот, во рамки на активноста Отворен Кабинет, го посетија ученици од шесто одделение при ООУ „Григор Прличев“ од Скопје. За време на посетата, учениците беа запознаeни со историјатот на објектот во...

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Обраќање на сопругата на претседателот на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на конференцијата „Родова еднаквост на работното место“ организирана по повод Меѓународниот ден за еднакви плати. Говорејќи за значајноста на зајакнувањето на економската сигурност на жените во...

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Трет модул на Школата за политики за 2023 година при Претседателскиот центар за политичко образование

Викендов во Кавадарци се одржа третиот модул на Школата за политики за 2023 година, при Претседателскиот центар за политичко образование. Третиот модул на Школата го отворија д-р Александар Љ. Спасов, претседател на Програмскиот совет на Претседателскиот центар за...

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Обраќање на претседателот Пендаровски на затворањето на 44. издание на фестивалот „Браќа Манаки“

Претседателот Стево Пендаровски присуствуваше и се обрати на затворањето на 44. издание на интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“ во Битола. Во своето обраќање, претседателот Пендаровски кој е...

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Пендаровски се сретна со мешовитиот стручен тим за конзервација и реставрација во црквата „Св.Ѓорѓија“ во с. Курбиново

Претседателот Стево Пендаровски денеска ја посети црквата „Св. Ѓорѓија“ во с.Курбиново кадешто се одвива првата фаза од проектот за конзервација и реставрација на ѕидното сликарство во ентериерот на црквата којашто е ставена под заштита како културно-историски...