Проштална средба на претседателот Пендаровски со јапонскиот амбасадор Хиронори Сaвада

20 декември 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими во проштална средба амбасадор на Јапонија, Хиронори Савада.

На средбата претседателот Пендаровски се заблагодари за севкупниот дипломатски ангажман на амбасадорот Сaвада, за одличната и конструктивна соработка со македонските институции како и за неговите заложби за продлабочување на македонско-јапонското пријателство.

Во таа насока, претседателот изрази благодарност до јапонската влада за севкупната поддршка и за реализицијата на голем број проекти во повеќе сектори во нашето општество, особено во областа на здравството и образованието, како и за помошта добиена за справување со пандемијата на Ковид-19.

На прошталната средба, претседателот му посака успех на амбасадорот Савада во натамошната кариера,  и ја реафирмираше подготвеноста на Северна Македонија за понатамошно унапредување на севкупните односи со Јапонија, динамизирање на политичкиот дијалог и интензивирање на економската соработка.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Изјава на претседателот Пендаровски на денешната прес-конференција

Претседателот Стево Пендаровски денеска одржа прес-конференција. Во продолжение е интегралниот текст на изјавата на претседателот Пендаровски. Почитувани медиуми, Почитувани граѓани, Благодарам за вашето присуство. Повод за...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Пендаровски присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер присуствуваше на завршниот настан „Иднината почнува дома“, на којшто беа доделени признанија на триесет и двајцата номинирани личности, кои со нивната индивидуална ангажираност придонеле како двигатели на позитивни промени во...

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Отворен Кабинет за претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“

Кабинетот на претседателот, денеска го посетија претставници на Mладински клуб на Турците и ученици од ООУ „Браќа Миладиновци“ од Аеродром, Скопје, во рамки на активноста Отворен Кабинет. [gallery...

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

Обраќање на сопругата на претседателот на панел дискусија по повод Денот на ретките болести

  Сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска присуствуваше и се обрати на панел дискусија посветена на Денот на ретките болести во организација на Националната алијанса за ретки болести на Македонија – НАБРМ.   [gallery...

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

Пендаровски: ВМРО-ДПМНЕ нема суштинска понуда за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ во недостиг на суштински идеи и понуда за граѓаните, продолжува да се служи со уличен жаргон и излитени фрази, обидувајќи се да го дискредитира претседателот Пендаровски и неговиот кредибилитет. Со ваквата политичка комуникација ВМРО-ДПМНЕ нема да постигне...