Проштална средба со амбасадорот на ОБСЕ, Клеменс Која

31 август 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими во проштална средба, шефот на мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорот Клеменс Која.

На средбата претседателот искажа благодарност за поддршката и активностите на Мисијата, како и за ангажманот на амбасадорот Која во изминатиот период.

Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во земјава, текот на евроинтеграциските процеси во Северна Македонија, како и за активностите на Мисијата на ОБСЕ.

Во таа насока, беше посочено дека ОБСЕ има значајна улога во поддршката на македонските институции, градење на демократските капацитети и во исполнувањето на реформската агенда во сите витални области, како унапредување на човековите права и анти-дискриминацијата, судството, слободата на медиумите, јакнење на безбедноста и мониторингот врз изборниот процес.

Претседателот Пендаровски изрази подготвеност за продолжување и унапредување на севкупната соработка со ОБСЕ во периодот што следи и ги поздрави напорите на Мисијата која годинава одбележува 30 години од постоењето во Северна Македонија како најстара теренска мисија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...