Проштална средба на претседателот Пендаровски со словенечкиот амбасадор Предан

13 февруари 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба го прими амбасадорот на Република Словенија во Република Северна Македонија, Милан Предан.

На средбата двајцата соговорници изразија задоволство од одличните билатерални односи меѓу двете земји и очекување дека успешната соработка и меѓусебната поддршка ќе продолжат и во иднина.

Претседателот Пендаровски за заблагодари за принципиелната и недвосмислена поддршка од Словенија во однос на европските перспективи на нашата земја, и изрази уверување дека двете земји ќа имаат уште поинтензивна соработка во процес на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија.

На средбата беа разменети мислења за актуелните случувања во Европа и регионот, како и за потребата од засилена регионална соработка и солидарност со цел надминување на безбедносните и економските предизвици.

Претседателот Пендаровски го поздрави дипломатскиот ангажман на амбасадорот Предан и неговиот конструктивен придонес во продлабочување на пријателството меѓу Северна Македонија и Словенија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности, што се одржува во рамки на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28. [gallery...