Проштална средба на претседателот Пендаровски со унгарскиот амбасадор Ласло Иштван Дукс

21 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими на проштална средба амбасадорот на Унгарија, Ласло Иштван Дукс.

На средбата се разговараше за севкупните билатерални односи, актуелните состојби во регионот, соработката во рамки на НАТО, како и за последните случувања поврзани со нашата евроинтеграција.

Претседателот Пендаровски ја поздрави континуираната соработка со Унгарија, посочувајќи дека Република Северна Македонија високо ја цени унгарската поддршка за добивање на датум за почеток на пристапните преговори со Европската Унија, како и подготвеноста за споделување на експертски искуства. Тој посочи дека за долгорочна стабилност и безбедност на регионот, а во контекст на новите геополитички околности, деблокадата на македонските евроинтеграции и неодложен почеток на пристапните преговори за членство во ЕУ се исклучително важни.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за дипломатскиот ангажман и посветеност на амбасадорот  Ласло Иштван Дукс и неговиот придонес за унапредување на македонско-унгарските односи и му посака понатамошен успех на личен и на професионален план.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Прием на медиумски работници од областа на спортот по повод почетокот на „Турнир во мал фудбал на медиуми“

Прием на медиумски работници од областа на спортот по повод почетокот на „Турнир во мал фудбал на медиуми“

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими медиумски работници од областа на спортот по повод почетокот на традиционалната спортско-забавна манифестација „Турнир во мал фудбал на медиуми“, што по 30. јубилеен пат ја организира „Спортско радио 90.3 ФМ“. [gallery...

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на преспанскиот регион

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска во посета на преспанскиот регион

Во пресрет на одбележувањето на Меѓународниот ден на руралната жена, во организација на Центарот за управување со кризи и во соработка со Националната федерација на фармери, сопругата на претседателот Елизабета Ѓоргиевска  беше во посета на преспанскиот регион....

Средба на претседателот Пендаровски со учесниците на конференцијата „Зелена агенда за Западен Балкан“

Средба на претседателот Пендаровски со учесниците на конференцијата „Зелена агенда за Западен Балкан“

Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер ги прими учесниците на конференција на високо ниво „Зелена агенда за Западен Балкан“, што во организација на институтот Аспен од Германија се одржува во Скопје. На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со...

Порака од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Јом Кипур

Порака од претседателот Пендаровски по повод еврејскиот празник Јом Кипур

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето на еврејскиот празник Јом Кипур, упати порака до претседателот на Еврејската заедница во Република Северна Македонија, Пепо Леви и до сите припадници на еврејската заедница во Република Северна Македонија....

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Интервју на претседателот Пендаровски за „Топ тема“ на телевизија Телма

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за „Топ тема“ на телевизија Телма говори за актуелната енергетска криза, напорите за обезбедување на стабилно снабдување со енергенси и неодамнешната работа посета на Република Бугарија, во тој контекст. Во интервјуто...