Ѓоргиевска – Зеленска: Северна Македонија ќе продолжи да ја поддржува и да ѝ помага на Украина

26 август 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, денеска оствари видео разговор со сопругата на украинскиот претседател, Олена Зеленска.

Ѓоргиевска ја реафирмираше поддршката од Северна Македонија и потенцираше дека државата ќе направи сè што е во нејзина моќ со цел помош на Украина во различни области, почнувајќи од прифаќањето бегалци, хуманитарна помош, како што веќе се реализира со Црвениот крст, како и помош во воена опрема.

„Ќе направиме сè што е во наша моќ. Образованието е еден од најважните сегменти и ќе продолжиме да обезбедуваме соодветна интеграција на украинските деца бегалци во образовниот систем“, посочи Ѓоргиевска. Во таа насока, сопругата на Претседателот потенцираше дека Северна Македонија е подготвена за обезбедување на соодветна здравствена и социјална помош за ранливите категории на бегалци, за лицата со попреченост, како и за студентите и новинарите. Во тој контекст, земјава веќе има обезбедено 15 места за прифаќање на деца со онколошки проблеми од Украина, додаде Ѓоргиевска во разговорот со Зеленска.

Ѓоргиевска изрази надеж дека кризата во Украина ќе биде надмината час поскоро, и украинските бегалци безбедно ќе се вратат во своите домови, дека државата ќе може да се посвети на својот повторен развој и обнова, и ќе продолжиме со унапредување на нашите меѓусебни односи и соработка.

Ѓоргиевска и Зеленска разменија информации за продолжување на натамошната соработка во однос на реализација на хуманитарни и социјални проекти, со цел надминување на кризата во Украина, како и за можноста за печатење на книги и учебници за децата бегалци, и помош во обезбедување на амбулантни возила.

Првата дама на Украина, во разговорот се заблагодари на сопругата на претседателот Пендаровски за севкупната досегашна поддршка од Северна Македонија, од политички, воен и хуманитарен аспект и изрази надеж дека истата ќе продолжи и во иднина.

Зеленска упати благодарност за учеството на Ѓоргиевска на Вториот самит на првите дами и господа, што се одржа минатиот месец на тема „Украина и светот: Иднината која (повторно) ја градиме заеднички“, и кој беше посветен на повоена обнова на Украина и обновување на човековиот потенцијал.

На Вториот самит првите дами и господа, чиј домаќин беше Зеленска, учествуваа 23 први дами од светот и педесетина влијателни личности, лидери на држави и претставници на меѓународни организации, а беа донирани средства за повоена обнова на Украина, помош на украинскиот народ и обнова на човековиот потенцијал.

 

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...