Претседателот Пендаровски: Преку вложување во регионалниот мир и глобалната стабилност, вложуваме и во нашата сопствена безбедност

31 мај 2021 | Обраќања

Претседателот Стево Пендаровски денеска на армискиот полигон „Криволак“ се обрати пред учесниците на воената вежба „Решителен удар 21“, што се одржува од 17 мај до 2 јуни 2021 година, со учество на припадници од армиите на Република Северна Македонија, Соединетите Американски Држави, Република Бугарија и Република Грција, како и припадници од составот на Балканските медицински наменски сили.

Во продолжение е интегралниот текст од обраќањето на претседателот Пендаровски.

Почитувани учесници во воената вежба „Решителен удар 21“
Почитувани високи гости,
Ценети екселенции,

Подготвеноста на една армија зависи, пред се, од подготвеноста на нејзините војници и старешини. Подготвеноста на НАТО Алијансата, пак, во целина, зависи од подготвеноста на армиите на нејзините земји-членки. А, степенот на подготвеност не се проверува во кабинетите и канцелариите, туку на терен, на воена вежба.

Денеска успешно ја заокруживме вежбата „Решителен удар 21“ која е прва наша вежба од ваков профил и карактер откако станавме членка на НАТО Алијансата. Оваа вежба е дел од „Defender Europe 21“, најголемата НАТО вежба во Европа годинава, предводена од Армијата на Соединетите Американски Држави. Ние во неа учествуваме во двојно својство, и како домаќин на армискиот полигон Криволак и преку припадниците на нашата армија. Таквиот тип на наше учество е резултат на високата доверба што сојузниците ја имаат кон нас, кон нашата армија и кон нејзините воени инсталации.

Кога пред месец и половина бев во обиколка на овој терен, ми беа презентирани плановите и активностите за трансформација на армискиот полигон „Криволак“ во модерен полигон од меѓународен калибар. Денес сакам да им се заблагодарам на припадниците на инженерскиот баталјон на Армијата на Република Северна Македонија и на 15 инженерски баталјон на Армијата на САД кои беа вклучени во развојот и проширување на капацитетите за обука и вежбање на полигонот. Направивте одлична работа за исклучително кус временски период и за тоа ви честитам!

Првиот голем тест го положивме. Затоа како држава, ќе продолжиме со инвестирањето и развојот на полигонот Криволак, кој повеќе не е само наш воен капацитет, туку и капацитет на целата Алијанса.

Сакам да им честитам на сите учесници на оваа голема воена вежба. Во изминатите две недели имавте одлична можност да ја проверите интероперабилноста со неколку НАТО држави. Неспорно е дека покажавте капацитет и способност за планирање и организирање на големи вежби заедно со другите сојузнички армии.

Освен што е потврда, во воена смисла, на капацитетите за спроведување на интегрирани интервидовски операции, оваа вежба е многу значајна за зајакнување на трансатлантското партнерство и преку тоа, за безбедноста на Европа и на Западниот Балкан.

Со заедничкото планирање и реализација на една ваква вежба, Северна Македонија и САД го афирмираат стратешкото партнерство кое долги години  опстојува меѓу нас. Освен тоа, постои и уште една, многу важна, регионална димензија. Во „Решителен удар 21“, освен припадници на Армијата на САД, учествуваат и претставници на армиите на Бугарија и Грција, со што го зајакнуваме билатералното партнерство со овие наши два соседа и во исто време ја интензивираме регионалната соработка во областа на одбраната и безбедноста.

Се разбира, стара, докажана вистина е дека колку и да сме задоволни со една успешно завршена мисија, не смееме да помислиме дека сме ја завршиле работата. Неопходно е да продолжиме и ќе продолжиме со реформи и инвестирање во одбраната, модернизирање и опремување на армијата, но и со учество, сега како полноправна членка, во структурите и мисиите предводени од НАТО. Преку вложување во регионалниот мир и глобалната стабилност, истовремено вложуваме во нашата сопствена безбедност. А тоа се највисоките национални и државни интереси, за кои сме положиле заклетва дека ќе ги  штитиме.

Уште еднаш, дозволете да им честитам на сите учесници на оваа воена вежба за нивниот ангажман.

Ви благодарам на вниманието.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

Порака од претседателот Пендаровски по повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот

По повод 27 јануари, Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот, претседателот Стево Пендаровски ја испрати следната порака: Милионите жртви, неправди и ужасот од холокаустот нè потсетуваат на нашата заедничка историска одговорност да градиме демократски...

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Обраќање на претседателот Пендаровски на традиционалниот годишен прием за претставниците на дипломатскиот кор

Претседателот Стево Пендаровски се обрати на традиционалниот годишен прием што за претставниците на дипломатскиот кор, акредитирани во Република Северна Македонија, го приреди вчеравечер во Скопје. Во улога на доајен на дипломатскиот кор, на приемот се обрати...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Претседателот Стево Пендаровски по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани сограѓани од српската заедница, Дозволете во мое лично име и во името на сите граѓани на Република Северна...

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Проштална средба на претседателот Пендаровски со грузиската амбасадорка Лилуашвили

Претседателот Стево Пендаровски денеска во проштална средба ја прими Тамуна Лилуашвили, амбасадорката на Грузија во Република Северна Македонија. На средбата се разменија мислења за билатералните односи меѓу двете држави, актуелните состојби и предизвиците во...

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Повик за акредитирање на медиумски екипи – Официјална посета на претседателката на Унгарија, Н.Е. г-а Каталин Новак на Република Северна Македонија, 5 и 6 февруари 2023 година

Ве известуваме дека на 5 и 6 февруари 2023 година во официјална посета на Република Северна Македонија ќе престојува претседателката на Унгарија, Каталин Новак. Заинтересираните медиуми за следење на официјалната посета потребно е да се акредитираат најдоцна до 1...