Средба на претседателот Пендаровски со Ангел Тилвар, министер за национална одбрана на Романија

25 април 2023 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими министерот за национална одбрана на Романија, Ангел Тилвар, кој престојува во официјална посета на Република Северна Македонија.

На средбата се разговараше за севкупната соработка меѓу двете држави во областа на одбраната како на билатерално ниво, така и во рамки на НАТО алијансата.

Претседателот Пендаровски ја истакна посветеноста на Северна Македонија да дава свој придонес во колективните напори за зацврстување на безбедноста и стабилноста на НАТО. Наши армиски припадници учествуваат во мултинационалните сили на НАТО, вклучително и во Романија, како дел од одлуката на Алијансата за зацврстување на нејзиното источно крило, по руската агресија врз Украина.

Заблагодарувајќи се за поддршката што Романија ја дава за стратешките определби на нашата држава, вклучувајќи ги аспирациите за членство во Европската Унија, претседателот Пендаровски изрази очекување за натамошно унапредување на билатералната соработка меѓу двете држави во сите сфери од заемен интерес.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, присуствуваше на отворањето на Светскиот самит за климатски активности, што се одржува во рамки на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28. [gallery...