Посета на седиштето на Радио Слободна Европа во Прага

30 август 2023 | Соопштенија

Во рамки на Официјалната посета на Чешката Република, претседателот Стево Пендаровски денеска го посети седиштето на Радио Слободна Европа во Прага.

Во таа прилика, претседателот Пендаровски ги посети редакциите за Балкан, Русија и Украина и изрази поддршка за нивната работа. Во исто време, претседателот Пендаровски се сретна и разговараше со в.д. претседателот на РСЕ, Џефри Гедмин, како и со претставници на медиумот од различни региони и држави во светот, каде што Радио Слободна Европа емитува вести и информации.

На средбата претседателот Пендаровски со новинарите поразговара за состојбата со слободата на говор, за условите за работа на новинарите и за перспективите на новинарството како професија. Во таа насока, претседателот Пендаровски истакна дека медиумите треба и мора да продолжат да бидат гласни критичари и да бараат одговорност од носителите на одлуки, кога тоа е неопходно, бидејќи само така ќе придонесуваат кон поголема слобода на медиумите од една, и зголемување на транспарентноста на институциите од друга страна.

Радио Слободна Европа е присутен во 23 земји во светот, меѓу кои е и Северна Македонија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за  лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Отворен Кабинет за основци од училиштето „Мирче Ацев“ и за лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци

Кабинетот на претседателот, во рамки на Отворен кабинет, денеска го посетија ученици од ООУ „Мирче Ацев“ и лица од Заводот за рехабилитација на деца и младинци од Скопје. [gallery...

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Средба на претседателот Пендаровски со писателката Оља Петрушевска Томева

Претседателот Стево Пендаровски денеска во книжарницата „Сакам книги“ оствари средба со писателката Оља Петрушевска Томева. Истакнувајќи дека речиси и да нема сличност меѓу пишувањето и нејзината примарна професија...

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Средба на претседателот Пендаровски со претседателот на Црна Гора, Милатовиќ

Претседателот Стево Пендаровски на маргините на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер оствари средба со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ. На средбата, двајцата соговорници разменија мислења за севкупните билатерални односи, изразувајќи...

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

Учество на претседателот Пендаровски на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“ на Минхенската безбедносна конференција

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на 60. Минхенска безбедносна конференција денеска говореше на панел-дискусијата „Фокус на Балканот“, на која учествуваа и претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ, премиерот на Република Албанија, Еди Рама и...

Учество на претседателот Пендаровски на дебатата „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“

Учество на претседателот Пендаровски на дебатата „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на 60. Минхенска безбедносна конференција, вчеравечер учествуваше на дебатата насловена „Дали Западен Балкан е дел од големата слика? Мапирање на новата европска безбедносна архитектура“, во организација на Центарот за...