Претседателот Пендаровски прими делегација од Странка на демократска акција на Македонија (СДА)

27 октомври 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Странка на демократска акција на Македонија (СДА), предводена од претседателот на партијата Џелал Хоџиќ, во чиј состав беше и претставник од СДА од Босна и Херцеговина, Адмир Мулаосмановиќ.

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со активностите и заложбите на партијата со цел натамошно унапредување на правата и интересите на бошњачката заедница, како и за соработката што ја остваруваат со СДА од Босна и Херцеговина и со партиите на Бошњаците од регионот.

Претседателот Пендаровски истакна дека Бошњаците како интегрален дел од македонското општество имаат значаен придонес во демократскиот и економскиот напредок на земјава. Воедно, тој ја реафирмираше неговата поддршка на заложбите за унапредување на правата на сите етнички заедници во земјава, согласно нивните уставно загарантирани права.

Во разговорите беа разменети мислења за актуелните политички случувања во земјава и во Босна и Херцеговина, како и за состојбите во поширокиот регион.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Посета на ученици од ООУ „Ѓорги Сугарев” – Битола во рамки на Отворен Кабинет

Во пресрет на 3 декември, Меѓународниот ден на лицата со попреченост денеска се реализираше активноста Отворен Кабинет, во рамки на која Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија го посетија ученици со атипичен развој од ООУ „Ѓорги Сугарев" - Битола....

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Претседателот Стево Пендаровски, денеска се обрати на петтата пленарна сесија на Националната конвенција за Европска унија во Република Северна Македонија (НКЕУ-МК) што во организација на Европското движење се одржува во Собранието на Република Северна Македонија. Во...

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Средба на претседателите Пендаровски и Штајнмајер со млади од Претседателскиот центар за политичко образование

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска во Старата чаршија во Скопје остварија средба со Алумни членови на Претседателскиот центар за политичко образование и стипендисти на партнерските...

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателите Пендаровски и Штајнмајер во посета на Старата скопска чаршија

Претседателот Стево Пендаровски и претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер денеска ја посетија Старата скопска чаршија, како културно-историски дел од Скопје и симбол на македонското мултиетничко општество. [gallery...

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

Државна вечера во чест на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмајер

По повод официјалната посета на претседателот на Сојузна Република Германија, Франк Валтер Штајнмајер, беше приредена државна вечера, на која беа поканети претставници од државниот врв, пратеници, претставници од политичките партии, како и стопанственици од бизнис...