Средба на претседателот Пендаровски со амбасадорот на Финска, Кимо Лахдевирта

28 март 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими нерезидентниот амбасадор на Република Финска за Република Северна Македонија, Кимо Лахдевирта, на која беа разменети мислења за билатералните односи, можностите за унапредување на соработката, како и за војната во Украина и безбедносната состојба во Европа.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за досегашната поддршка од Финска во однос на македонските евроинтеграции, потенцирајќи дека кредибилната политика на проширување и европската перспектива се важна гаранција и инвестиција во мирот, стабилноста и просперитетот на Балканот.

Во однос на руската агресија, претседателот го реафирмираше ставот дека Република Северна Македонија најостро го осудува неоправданиот вооружен напад врз Украина, како напад врз целокупниот меѓународниот поредок.

На средбата беа разменети мислења за активностите кои се преземаат во контекст на бегалската криза и обезбедувањето на поддршка и помош на украинските граѓани, како и за актуелната состојба во скандинавскиот регион и во Финска, како непосреден сосед на Русија.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Потпишан меморандум за соработка помеѓу Кабинетот на претседателот и Филозофскиот факултет при УКИМ

Во Кабинетот на претседателот денеска беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу генералниот секретар на Кабинетот на претседателот, Mиле Бошњаковски и деканот на Филозофскиот факултет при Универзитетот „Св. Кирил и Методиj“, проф. д-р Ратко Дуев. Соработката помеѓу...

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Порака од претседателот Пендаровски по повод 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Претседателот Стево Пендаровски, по повод одбележувањето 21 година од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор ја упати следната порака: „Пред 21 година, во Охрид, претседателите на четирите тогашни најголеми политички партии заедно со претседателот Борис...

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Пендаровски се обрати на доделувањето на Наградата за младинско учество по повод Меѓународниот ден на младите

Претседателот Стево Пендаровски, вчеравечер се обрати на свечената церемонија на доделување на Наградата за младинско учество, што по повод Меѓународниот ден на младите, се одржа во Кабинетот на претседателот. Годинешни носители на наградата се актерката Изабела...

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот оддадe почит на осумтемина армиски резервисти загинати кај Љуботенски бачила

Делегациja од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, во состав полковник Билјана Блажеска, аѓутант на претседателот и Валентин Диневски, посебен советник за безбедност, по повод 21-годишнината од загинувањето на осум армиски резервисти кај...

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот оддадоа почит на 10-те армиски резервисти загинати кај Карпалак

Претставници од Кабинетот на Претседателот на Република Северна Македонија, по повод 21-годишнината од загинувањето на 10-те армиски резервисти кај месноста Карпалак, денеска положија цвеќе пред спомен-плочата кај месноста Карпалак на автопатот Тетово – Скопје и пред...