Средба на претседателот Пендаровски со холандскиот премиер Руте

10 ноември 2021 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски приреди работна вечера во чест на холандскиот премиер Марк Руте, кој престојува во еднодневна посета на Северна Македонија.

Соговорниците разменија мислења за успешната билатерална соработка меѓу Северна Македонија и Холандија, перспективите на земјата во однос на евроинтеграцискиот процес, како и за актуелните случувања во земјава и регионот.

Притоа, претседателот Пендаровски изрази задоволство од интензивирањето на политичкиот дијалог меѓу двете држави во изминатиот период, посочувајќи дека Холандија е наш важен партнер и докажан поддржувач на нашите напори за интеграција во ЕУ.

Во таа насока, Претседателот се заблагодари за принципиелната поддршка од страна на Холандија за почеток на пристапни преговори за членство во Европската Унија, потенцирајќи дека Северна Македонија е посветена на реформската агенда и добрососедските односи во насока на неодложен почеток на преговорите со ЕУ.

„Веродостоен  тест за кредибилноста на процесот на проширувањето се претстојните совети на Европската Унија во декември и можноста Северна Македонија да направи исчекор на патот кон ЕУ. Поддршката за деблокада на нашите евроинтеграции е од исклучителна важност за стабилноста и просперитот на целиот регион и дополнителен поттик на реформските процеси“, посочи претседателот Пендаровски.

Во однос на тековните состојби во областа на демократијата, владеењето на правото, борбата против криминалот и корупцијата и незвисното судство, Претседателот изрази очекување дека холандската Влада ќе продолжи да придонесува за зајакнување на Северна Македонија како силна европска демократија, со слободно општество и слободна пазарна економија. Во таа насока, беше истaкнато значењето на Декларацијата за партнерство и соработка потпишана помеѓу двете земји, како солидна основа за продлабочување на билатералните врски и натамошно континуирано и посветено спроведување на европските стандарди.

На средбата беа разменети мислења и за актуелните политички случувања во регионот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...