Обраќање на Елизабета Ѓоргиевска на Втор самит на првите дами и господа на тема „Украина и светот: Иднината која (повторно) ја градиме заеднички“

24 јули 2022 | Aктивности, Соопштенија

Сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска преку видео порака се обрати на Вториот самит на првите дами и господа на тема „Украина и светот: Иднината која (повторно) ја градиме заеднички“, што се одржува во Киев во хибриден формат.

Во продолжение е интегралното обраќањето на Елизабета Ѓоргиевска.

Почитувана г-ѓа Зеленска,
Почитувани пријатели,

Ви благодарам за можноста да се обратам на овој Самит на кој размислуваме за тоа како повторно да ја изградиме иднината заедно, по разорувачката руска агресија врз Украина.

Образованието е основно право на секое дете. Влог во иднината на земјата; ги извлекува луѓето од сиромаштија, ги порамнува нееднаквостите и обезбедува одржлив развој. Сепак, кога и да дојде до војна или конфликт, секогаш најмногу страдаат децата.

Војната наметната над Украина остави речиси две третини од украинските деца надвор од нивните домови, исплашени, во шок и во очајна потрага по безбедност. Многу од нив страдаат од социјално растројство и проблеми со менталното здравје. Ваквите трауми кај семејствата и децата ќе имаат долгорочни последици врз идните генерации.

Обновувањето на образованието е многу важно за на децата да им се помогне да заздрават и да се чувствуваат безбедни. На децата кои останаа во Украина, како и оние кои се бегалци во други земји мора да им се овозможи континуирано учење, како и психо-социјална и поддршка на менталното здравје.

Овозможувањето на настава за децата во училиште не претставува само законска обврска, туку и морална должност и основно право.

Она што треба да го направиме е да се окрупнат и споделат ресурсите за да се обнови украинскиот образован систем и да се даде поддршка на образовните иницијативи, со цел децата да се стекнат со образование.

Со пречекот на деца кои избегале од Украина, ние во Северна Македонија им овозможивме и настава. Успешната интеграција во училиштата може да им помогне на децата да ги надминат травматските искуства и да се почувствуваат достоинствено, почитувано и прифатено.

Оттука, треба да продолжиме да го поддржуваме запишувањето на украинските деца во училиштата. Свесна сум дека образованието е само еден сегмент од безбедноста на децата. Затоа, не смееме да заборавиме на потребите на децата за здравствени и социјални услуги, вклучително и градинки, како и потребите на возрасните за пристап до вработување, здравствени и социјални услуги. Во овие тешки времиња, не смееме да заборавиме на овие должности и сите заедно треба да работиме на справувањето со овие предизвици со заеднички напори.

Ви благодарам.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Честитка од претседателот Пендаровски по повод Рамазан бајрам

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот муслимански празник Рамазан бајрам, упати честитка до граѓаните од исламска вероисповед во Република Северна Македонија и до поглаварот на Исламската верска заедница Реис-ул-улема х. хфз. Шаќир еф. Фетаху. Почитуван...

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Средба на претседателот Пендаровски со делегација на Пацифичкиот Совет од САД

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими делегација од Пацифичкиот Совет од САД, која престојува во посета на нашата држава. Истакнувајќи дека Соединетите Американски Држави се наш најголем стратешки партнер и сојузник во НАТО, претседателот Пендаровски посочи...

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Средба на претседателот Пендаровски со лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими лорд Стјуарт Пич, специјален претставник на Обединетото Кралство за Западен Балкан. Двајцата соговорници разменија мислења за актуелните случувања во регионот на Западен Балкан, за стратешките интереси на земјава и...

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Средба со Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување  на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР)

Претседателот Стево Пендаровски, денеска ја прими Џилиан Стирк, Шеф на мисијата за набљудување на претстојните избори (ЕОМ) на ОБСЕ – Канцеларија за демократски институции и човекови права (ОДИХР). На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со планираните...

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Честитка од претседателот Пендаровски до верниците кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот календар

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и до сите христијански верници кои го прославуваат Велигден според Грегоријанскиот...