Прием на медиумски работници од областа на спортот по повод почетокот на „Турнир во мал фудбал на медиуми“

7 октомври 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски денеска прими медиумски работници од областа на спортот по повод почетокот на традиционалната спортско-забавна манифестација „Турнир во мал фудбал на медиуми“, што по 30. јубилеен пат ја организира „Спортско радио 90.3 ФМ“.

Претседателот Пендаровски упати честитки до организаторите, посочувајќи дека ваквите настани придонесуваат за развојот на спортските активности и пред сè на спортската култура во нашата земја.

Претседателот Пендаровски истакна дека за почит е фактот што покрај спортско-забавната димензија, овој настан годинава има и хуманитарен карактер, со што, како што посочи претседателот, уште еднаш се потврдува дека спортот е фактор кој придонесува не само за обединување, туку и за постигнување на многу други позитивни вредности кои се неопходни во нашето општество.

Фактот дека годинава на турнирот учествуваат медиумски работници и од поширокиот регион, посочи претседателот Пендаровски, е доказ дека спортот има моќ да ги поврзува и луѓето, и нациите.

Тој додаде дека како претседател, во рамки на своите ингеренции, максимално ги вреднува успесите на нашите спортисти, и се гордее со сите спортски достигнувања на нашата држава, изразувајќи уверување дека тие моменти на спортска радост и возбуда новинарите, снимателите, фоторепортерите како непосредни сведоци на натпреварите ги доживуваат уште посилно. Затоа, според претседателот, особено радува фактот што по пауза од две години поради пандемијата на КОВИД-19, публиката повторно ќе има можност од трибините да го следи турнирот.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Обраќање на сопругата на претседателот на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“

Сопругата на претседателот, Елизабета Ѓоргиевска се обрати на тркалезната маса „Спречи, одговори, заштити: Како да се зајакне борбата против семејното насилство во Република Северна Македонија“ што се одржа во организација на Мисијата на ОБСЕ во Скопје, а по повод...

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Пендаровски се обрати на Светскиот самит за климатски активности во рамки на COP28

Претседателот Стево Пендаровски, во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28 која се одржува во Дубаи, Обединетите Арапски Емирати, денеска се обрати на Сегментот на високо ниво на Светскиот самит за климатски активности....

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Средба на претседателот Пендаровски со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Дубаи, за време на неговото учество на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени - COP28, оствари средба со претседателката на Европската банка за обнова и развој, Одил Рено-Басо. ...

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Средби на претседателот Пендаровски на маргините на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на Конференцијата на Обединетите нации за климатски промени – COP28 во Дубаи оствари кратки средби со британскиот крал Чарлс Трети, со кралот на Јордан Абдула Втори, со претседателката на Република Словенија Наташа...

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Средба на генералниот секретар на Кабинетот на претседателот со заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија

Генералниот секретар на Кабинетот на претседателот Миле Бошњаковски, денеска прими делегација предводена од заменик – министерот за надворешни работи на Јапонија, Јоичи Фуказава, којашто престојува во земјава по повод учеството на Министерски совет на ОБСЕ. [gallery...