Проштална средба на претседателот Пендаровски со британската амбасадорка Галовеј

13 јуни 2022 | Соопштенија

Претседателот Стево Пендаровски одржа проштална средба со амбасадорката на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Рејчел Галовеј.

На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Северна Македонија и Обединетото Кралство, како и за актуелните состојби во поширокиот регион.

Претседателот Пендаровски на средбата истакна дека Северна Македонија дава особено значење на развојот на билатералните односи со Обединетото Кралство, вклучително и на соработката во НАТО. На средбата беше констатирано дека во изминатите 4 години односите меѓу двете држави продолжија да јакнат. Претседателот Пендаровски истакна дека со членството во НАТО станавме и сојузници кои заеднички се спротивставуваат на глобалните предизвици.

Претседателот Пендаровски посочи дека нашата држава особено ја цени поддршката на Обединетото Кралство во исполнувањето на стратешките аспирации на земјата и се заблагодари за континуираната поддршка од нашата независност до денес.

На средбата беа разменети мислења и информации за актуелната состојба во однос на руската инвазија врз Украина и севкупните последици за европскиот континент.Во тој контекст, претседателот Пендаровски истакна дека исклучително важно е во наредниот период Обединетото Кралство да продолжи да ги развива односите со земјите од Западен Балкан. Претседателот Пендаровски посочи дека Северна Македонија, во рамки на своите можности, ќе продолжи да дава поддршка за Украина.

Претседателот Пендаровски се заблагодари за дипломатскиот ангажман на амбасадорката Галовеј и придонесот во развојот на македонско-британските односи и ѝ посака натамошен успех на личен и на професинален план.

Категории

Categories

Kategori

Последни вести

Latest news

Lajmet e fundit

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Пендаровски во Њујорк оствари средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол

Претседателот Стево Пендаровски вчера во Њујорк оствари билатерална средба со претседателот на Република Кореја, Јун Сук-Јеол. На средбата, која е прва средба на ниво на претседатели на држави, беше изразен интерес и подготвеност за истражување на правците за...

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Пендаровски во посета на Њу Џерси

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на работната посета на Соединетите Американски Држави, по повод учеството на Генерално Собрание на Обединетите Нации, вчера го посети Њу Џерси. Во придружба на сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, претседателот Пендаровски го...

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Пендаровски ќе се обрати на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации

Претседателот Стево Пендаровски, денеска – 22 септември 2023 година, петок, ќе се обрати на Генералната дебата на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации, што се одржува на тема „Обнова на довербата и повторно стартување на глобалната солидарност: Забрзување на...

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност

Обраќање на претседателот Пендаровски на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност

Претседателот Стево Пендаровски вчера попладне во Њујорк се обрати на отворената дебата за одржување на меѓународниот мир и безбедност на Советот за безбедност, на тема „Одржување на целите и принципите на Повелбата на ОН преку ефективен мултилатерализам: одржување на...

Претседателот Пендаровски во Њујорк на работна средба со потпретседателот на Европската Комисија Жозеп Борел и лидерите од регионот

Претседателот Пендаровски во Њујорк на работна средба со потпретседателот на Европската Комисија Жозеп Борел и лидерите од регионот

Претседателот Стево Пендаровски во рамки на учеството на 78. Генерално Собрание на Обединетите Нации во Њујорк, вчера попладне присуствуваше на средба којашто за лидерите на земјите од Западен Балкан ја организираше потпретседателот на Европската Комисија и висок...